Dzuda

Koloidní soustava

Cytoplazma je koloidní soustava, v níž jsou uloženy další buněčné útvary. Co to je ta koloidní soustava přesně? A jak si jí mohu představit?

Odpovědi
Jirka

Podival bych se na nize uvedeny odkaz:

Zdroj: www.referaty-seminarky.cz/dis­persni-a-koloidni-systemy/

Lencis

Koloidní soustavy:
Koloidní soustavy jsou disperzní soustavy s velikostí dispergovaných částic viditelných ultramikroskopem (můžeme pozorovat tzv. Brownův pohyb), nebo elektronovým mikroskopem, Prakticky nesedimentují, procházejí běžnými filtry, ne však semipermeabilními (polopropustnými) membránami, rozptylují procházející světlo (opalizují, jeví Tyndallův efekt).

Je těžké napsat jak si je máš představit, mohou mít totiž různou podobu !

Podle vztahu částeček disperzní fáze k disperznímu prostředí se dělí se na lyofilní a lyofobní.

Lyofilní soustavy- koloidní částice poutají na svém povrchu molekuly rozpouštědla, jsou reverzibilní – vratné), např. mýdla, bílkoviny, polysacharidy. Svými vlastnostmi se blíží pravým roztokům.

Lyofobní soustavy – koloidní částice nemají afinitu k molekulám rozpouštědla, jsou v disperzním prostředí nerozpustné. Připravují se umělým rozptylováním, jsou ireverzibilní (nevratné), např. hydroxid železitý. Jsou velmi citlivé i k malé přísadě elektrolytů, jimiž se srážejí nevratně v řídce nakupené agregáty – vločky.

Kapalné koloidní soustavy se nazývají soly. Soly se za jistých podmínek srážejí (koagulují) a vznikají rosolovité útvary nazývané gely.

Aerosoly jsou nejméně stabilní koloidní soustavy, dispergované částice nemají ochranný obal, takže
jejich srážky vedou ke koagulaci (spojování částic do větších celků) a soustava se postupně přeměňuje na soustavu heterogenní.

_________________

Velmi obecně lze říci, že koloidní chemie se zabývá studiem vlastností a možností přípravy a využití soustav, ve kterých je jedna látka velmi jemně (koloidně) rozptýlena ve druhé.

Attack-design

maličká , jemně rozptýlená soustava, extrémně maličká