kartar

Koľko rokov musí uplynúť,aby sa mohol otvoriť hrob,a mohol sa urobiť archeologický výskum?

Doplňuji:
Nájde sa staré pohrebisko,je jasné,že archeológovia zahája výskum,lebo pohrebisko je staré.Ale čítal som,že v Maďarsku otvorili krypty pod kostolmi staré 150 rokov a urobili podrobný výskum.Zdalo sa mi to privčas.Maľované truhly boli ako nové,mŕtvoly zachovalé.

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste si projít odkazy. Třeba se dovíte víc, i když archeologické výzkumy se dělají zpravdila u starších hrobů. Kosterní pozůstatky a hroby odkrývají v těchto dnech archeologové na školním pozemku v Jaroměřicích nad Rokytnou. V místě od 16. do 19. století býval hřbitov.

Když se např. hřbitov přesouvá jinak, platí pro otevření hrobu předpisy. Každý hřbitov má stanovenou takzvanou tlecí dobu, po kterou se s tělem nesmí manipulovat. Tato doba je různá, minimálně však aspoň 10 let,“ informoval majitel pohřebního ústavu Pietas – Vysibla František Havlena.
http://trebic­sky.denik.cz/zpra­vy_region/20090814t­r_hroby.html

Podle čeho se tlecí doba stanovuje?
Na základě hydrogeologického posudku. Většinou musejí těla zůstat v zemi deset let, ale pokud podloží hřbitova ovlivňují například spodní vody, je to déle.
http://breclav­sky.denik.cz/zpra­vy_region/jiho­moravske-hrbitovy-hlasi-plno-i-pro-urny.html

Hydrogeologické průzkumy
http://www.mmr­.cz/Pohrebnic­tvi/Pravo-Legislativa/Pravni-predpisy/Komentar-k-pravni-uprave-pohrebnictvi-%281%29
Doplňuji:
Můj poslední odkaz obsahuje právní výklad k zákonu o pohřebnictví (zákon č. 256/2001 Sb), který nabyl účinnosti 1. 1. 2002, navazuje, pokud jde o způsob stanovení tlecí doby, na předcházející právní úpravy.

Další odpovědi
anonym

Na Vaši otázku by Vám nejlépe odpověděl „Zákon o pohřebnictví“ 256/2001. Ten stanoví, že tlecí doba je 10 let. Uvádí dále možnosti a podmínky exhumace lidských ostatků, podmínky zacházení s nimi atd.
Provádět archeologické výzkumy na funkčním pohřebišti zákony nedovolují, toto může být prováděno jen na území zrušeného pohřebiště, a to ještě na základě potvrzení úřadu, který danou lokalitu spravuje.
Projděte si uvedený zákon a na všechny Vaše dotazy zde najdete konkrétní a jasnou odpověď.

Adulka2003

Nevím,jak to myslíš,ale pokud chceš zjistit,v kolika letech umřeš,tak běž na http://svjet.sweb­.cz/merics.html .Nevím,jestli je toto správná odpověď.No,ur­čitě není.