Complex

Kolikrát ročně plodí borůvky?

Nejlepší odpověď
annas

"Brusnice borůvka (Vaccinium corymbosum) je známá pod názvem borůvka chocholičnatá, zahradní, kanadská, vysoká nebo také borůvka americká. V našich zemích se nejvíce sbírají plody borůvek z přirozených porostů. Mnohdy se také nejúrodnější plochy nacházejí v přírodních rezervacích nebo v místech, kde je sběr zakázán.

Borůvky neplodí dvakrát ročně, ale dozrávají postupně (od června do září), proto se mnohdy může zdát, že plodí několikrát. V nížinách, kde vládne teplejší počasí, začínají rané odrůdy dozrávat už po 20. červnu, v horských oblastech zpravidla pozdě"

https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/kolikrat-rocne-plodi-boruvky

V něm další odkaz na knihu.

Ad EKSOT 123 – informaci jsem převzala, doložila odkazem. Pokud myslíte, že autoři nemají pravdu, reklamujte u nich.

Že by se uvedení odborníci mýlil?

DUŠKOVÁ, Ludmila a KOPŘIVA, Jan. Pěstujeme maliny, ostružiny a borůvky. 1. vyd. Praha: Grada, 2003. 83 s., [6] s. obr. příl. Česká zahrada; 43. ISBN 80–247–0532-X.

Další odpovědi
EKSOT123

Tentokrát je vyjímečně odpověď Annas pomíchaná a v hlavním bodě neúplná.
Ta brusnice borůvka, (syn. borůvka černá), čili naše lesní borůvky, je Vaccinium myrtillus.
Kdežto ta Vaccinium corymbosum jsou brusnice chocholičnatá, neboli kanadské borůvky. Jako borůvky jsou někdy označovány i muchovník a zimolez kamčatský.
Tedy k otázce, jak plodí kanadské borůvky, nevím. Sezóna sběru lesních borůvek je trochu delší, z důvodu, který píše Annas. Nelze to tedy opravdu formulovat, že by borůvka kvetla vícekrát, pouze kvete postupně. Je to lepší pro borůvky i pro zvířata-konzumenty plodů. Někdy například první vlna květů zmrzne, ale ještě vykvetou další. Takže většinou některé plody na jedné rostlině už jsou zralé, další jsou ještě zelené, další teprve dorůstají, a mezi nimi se mohou dokonce objevit i opozdilé květy. V chladných lokalitách plody dozrávají až do zámrazu.
Přesto jsou výjimky a borůvka občas kvete vícekrát. Některé populace borůvek na určitých místech dokonce kvetou vícekrát zcela pravidelně.
Sledoval jsem v okolí našeho lomu některá místa,kde borůvky dozrávaly velmi brzy – už v červnu. Poté si daly pauzu a další vydatná sklizeň byla na podzim. Ostatně se taková větší hromadná druhá sklizeň výjimečně může nabídnout i u lesních jahod, ale jen některé mimořádné roky. Podobně asi u borůvek na teplejším místě. Ale zmíněné borůvčí v lomu tak plodilo každoročně.

miroslav.bk

Jednou, a to (beru v potaz Prahu a Stredni Cechy – „nekde na horach“ to urcite bude jinak – posunute) cca „v dobe, kdy detem zacinaji letni prazdniny“..

EKSOT123

Potvrzuji, v Evropě a Asii je divoká borůvka většinou Vaccinium myrtillus.
Ale nakonec mě to nedalo a začal jsem, aspoň orientačně, pátrat po kanadských borůvkách. Šlo mi hlavně o to, jaké borůvky planě rostou v Severní Americe, alias, jestli v zahradnictví prodávané „Kanadské borůvky“ je běžný druh, vyšlechtěný z v Kanadě dominujícího přírodního druhu. Bohužel jsem to vzdal , protože zdroje se rozcházejí. Zřejmě jde pouze o přírodně méně zastoupený druh, ale nevím.
Vaccinium corymbosum, ze které byly „kanadské borůvky“ vyšlechtěny, se i v Americe spíš pouze pěstuje ve svých vyšlechtěných odrůdách. Volně v přírodě sice také roste,(spolu se spoustou dalších druhů borůvek), ale hlavní část produkce pochází z jiných 2–3 divokých druhů z rodů Vaccinium a Gaylussacia, lidově nazývané „Blueberry a Huckleberry“.
V používání obou slov ale panuje zmatek a není jednotné.

Dál už je to nezáživné čtení:
Takže nejprve jsem podle českého odkazu http://zahrada­.bydleniprokaz­deho.cz/ovoce/Bo­ruvky/ našel, že: „V Severní Americe a Kanadě pak roste poddruh Vaccinium myrtillus subsp. oreophilum......“
Po srovnání se zdroji v angličtině mi to ale přijde jako odfláknutá a možná i zavádějící informace.
Tedy tam podle https://www.hun­ker.com/1233965­3/what-do-wild-blueberry-bushes-look-like rostou a ve velkém se sklízí tyto dva druhy: „the lowbush blueberry (Vaccinium angustifolium) and the sour top (Vaccinium myrtilloides). The sour top is a larger shrub, reaching heights of 6 to 24 inches tall, while the lowbush blueberry grows 3 to 15 inches high. Both shrubs produce a dusky blue-colored berry, – the sour top has a waxy coating on the outside of the berry, while the lowbush has a powdery-looking coating. As the name implies, sour top berries are less sweet than the lowbush blueberry.“
Vedle těchto dvou jsou více na jihu ještě druhy, označované jako „Huckleberry“
I když takřka stejný zdroj jinde říká trochu něco jiného: https://www.hun­ker.com/1225861­6/difference-between-blueberries-huckleberries
Tedy by se to muselo porovnat s dalšími zdroji.

annas

EKSOT123,

já jsem přece odpověď nevymyslela, takže prosím se obracejte na autory článku.

Převzala jsem názor od odborníků, taklže nemám důvod jim nevěřit.

Ale pro vaše ověření by bylo vhodné uvést odkaz.

EKSOT123

Annas, nic ve zlým. Já jako hnojař to víceméně znám a odkazy bych teprv musel hledat.
Zkrátka je naprosto běžné, že zahradníci apod. banda uvádějí nesprávné údaje, chyby v názvech atd. Asi jste zrovna na to měla pech.
V našem kraji svého času dokonce bylo zcela běžné, že když jste chtěla koupit meduňku, dali vám šantu kočičí. Meduňku nikdo z nich neznal, jen se to blbě učili a kupovali jeden od druhého.

annas

Já to ttaké nemyslela ve zlém, ale jen jsem převzala odpověď.