Nic Nikdo

Kolikrát musím plech rozříznout?

Pokud by bylo možné rozřezat kousek kovu s délkou 1 mm a já bych ho půlila, kolikrát bych ho musela rozpůlit, abych dostala část menší než 1 Å?

Odpovědi
Alesh

ententýky, dva špalíky … 1 angstrom =
1.0 × 10–10 meters … dělit umíš, ne?

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C3%85ngstr%C3%B6m

orwell

Rozřízneš-li kov délky 1mm v polovině, bude mít každá část délku 1/2 mm. Budeš-li takto pokračovat dál, dostaneš postupně délky 1/4, 1/8, 1/16, … mm, které tvoří členy geometrické posloupnosti s prvním členem A1 = 1/2 a kvocientem q = 1/2. Pro n-tý člen takové posloupnosti platí An = 1/(2n) a také zároveň An = A1*q^(n-1).
An představuje v našem případě délku kovu po n-tém řezu a ta by měla být kratší, jak 1Å, tj. 10^(-7) mm.
Je tedy třeba určit příslušný index n takového členu posloupnosti, aby vyhověl nerovnosti:
An < A1*q^(n-1). Po vyřešení pro hodnoty A1 = 1/2, An = 10^(-7) a q = 1/2 dostaneme (alespoň mně to tak vyšlo) n >24, takže ke splnění podmínky v zadání je třeba provést nejméně 25 řezů.