Gus_Fring

Kolikrát denně většinou jíte? Jak jste na tom s hmotností?

Samozřejmě, že následující věc neplatí pro všechny a záleží na energii a ne na nějakém přihlouplém počtu jídel. Ptal jsem se hodně lidí a ne vždy toto na ně pasovalo. Ale připadá mi, že tlustší lidé, které znám, většinou jedí více jídel (4–7) denně než ti hubení. Což je fascinující, protože dietologové a podobná verbež většinou doporučuje větší počet jídel a nějak zapomíná na fyziku a inzulin. Ale tohle v podstatě nemá s otázkou nic společného.

Zajímalo by mě tedy, kolikrát denně jíte a zdali se vnímáte jako hubení, normální, či tlustí.

Nejlepší odpověď
da ny

Domnívám se, že Vaše teorie je „lichá“.
Mám zkušenosti jiné, než Vy.
Většina „tlustších“ lidí jí méně často, nepravidelně i malé porce.
Nadměrných jedlíků, cpoucích se sladkostmi je mezi nimi málo.
Když pan Havlíček a MUDr. Cajthamlová v TV pořadu (a další následovníci)
pomáhali tlouštíkům hubnout, většina z nich jedla málo. I energeticky málo.
Nepravidelně, tučné, sladké, ale i zdravé pokrmy.

Do štíhlosti se musí člověk „projíst“, rozumně, zdravě, méně kalorií.
MALNUTRICE = nedostatek živin = tloušťka. Ohrožené, vystresované tělo
tvoří zásoby (nebo zahleněné střevo = nedostatek v příjmu živin).

Většinu života jsem vážila 50 – 60 kg (170 cm).
Když jsem vážila 65, 70 i 80 kg, jedla jsem hodně 3 – 4× denně.
JÍM 6 až 7 jídel denně. Zhruba po 3 hodinách. Hmotnost 48 kg.
Štíhlé kolegyně jsou na tom podobně (baštíme i sladké, ale ne celý pekáč).
Jedno z jídel je sladká porce. Kus čokolády, ovoce, bonbon k tomu.
Pohybuji se ve zdravotnictví a za 40 let už jsem měla „něco“ kolegyň
a spolupracovníků :)
Plnoštíhlé a tlusté kolegyně chroupou už ráno mrkev, okurky a ředkvičky (chybně), drží diety. 2 – 3 normální jídla denně. Chybí jim zdravé tuky, sacharidy, nedostatek bílkovin. Jedli/í nepravidelně.

Další odpovědi
quentos

Přijde na to, co se rozumí pojmem „jíst“. Počítá se třeba kus moučníku nebo čokolády dopoledne či odpoledne ke kafi jako „jídlo“? Pak jím 4×-5× denně, jinak by to vycházelo 3×. Naposledy jsem se vážil před 15 lety, od té doby váhu nemám a mám klid :{D> tehdy jsem vážil nějakých 70 kg; prý jsem ale hubený (i kalhoty ze mě padají. k čemuž notně přispívá denních 8–10 km ostré chůze), čemuž se vymyká jen pivní pupek.

iceT

Jím tehdy, když mám hlad. Tedy max třikrát denně, ale celkově se stravuju hodně špatně. A jak se vnímám? Jako normální kus ženské, které stačí jedno sedadlo v MHD.

nyjono

Cca 2× denně. Hmotnostně jsem na tom špatně.
Nemám moc chuť na jídlo a ani nepociťuju hlad, takže když něco dělám, na jídlo so ani nevzpomenu.
Až když hlad začnu pocťovat, vzpomenu si, že by se taky mělo jíst.
Trvá to už roky a nedaří se mi četnost zvýšit.

Michaela66

Souhlas s da ny. Z mé zkušenosti tlustí lidé jedí nepravidelně, špatně, a malé porce. K večeru kalorie doženou nějakou čokoládovou kalorie-bombou.
Obecně mám za to, že je jedno, jak často lidé jedí. Joe Rogan nejí 16 hodin v kuse, a poté jí v 8-hodinovém oknu. Vypadá suprově. Hlavní je pravidelnost, aby se tělo připravilo na jídlo, vědělo, že bude v určitou hodinu jíst, a že si nemusí dělat tukové zásoby.

iamtheiam

Já jsem dřív jedla 2× denně, ráno mi stačila káva bez cukru, pak oběd a večeře, necítila jsem nikdy hlad ani únavu, příležitostně jsem vydržela bez jídla a bez hladu i do večeře. Vážila jsem 70 kilo, připadala jsem si tlustá a chtěla jsem zhubnout. Nejčastější rada, co jsem od hubených dostávala, bylo „musíš často a hodně jíst“. Pak jsem začala snídat.. svačit.. jedla jsem víc a postupně jsem se dostala k tomu, že musím jíst každé 4 max 5 hodin, jinak mi klesne cukr v krvi, dělá se mi mdlo, buší srdce, jednou jsem i omdlela, když jsem vyrazila na nákupy po ránu bez snídaně. Vážím teď 115 kilo, moc bych si přála nežrat, nechat žaludek a střeva aspoň den odpočinout, ale nejde to, tělo si zvyklo na pravidelný přísun.

Gus_Fring

Jen bych chtěl oponovat da ny a Michaela66: 1) „I energeticky málo.“ – Pokud by jedli energeticky málo, tak by přeci neměli, kde tu energii získávat. Zákon energie mluví jinak a tohle nedává smysl.

  1. „Hlavní je pravidelnost, aby se tělo připravilo na jídlo, vědělo, že bude v určitou hodinu jíst, a že si nemusí dělat tukové zásoby.“ Biorytmy se netýkají toho, kdy budeme jíst. A opět mě udivuje, že by si tělo dělalo tukové zásoby z ničeho. Pokud bychom nejedli, tak se zpomalí BMR (což se ale stane i při „dietě“) a tělo bude spalovat nejen tuky, ale i svaly (což se ale stane i při „dietě“). A odkud by jako mělo brát tu energii na vytváření tuků a jaký logický důvod by to mělo?

da ny

Nyní však menší porce (větší dětská).