misicka2310

KOLIKA U NOVOROZENCU

JAK POZNAM ŽE MÁ MOJE MIMINKO KOLIKU ??? MATE TADY S TIM NĚKDO ZKUŠENOSTI? DĚKUJI ZA ODPOVĚD A JE KOLIKA JEN U KOJENÝCH DĚTÍ NEBO I U MIMINEK NA UM

Nejlepší odpověď
panenka

Naštěstí jsem u svých dětí koliku nezažila,ale našla jsem ti Misicko o kolice článek.

Každá maminka jistě zná večerní neutišitelný pláč svého miminka. Pokud tento pronikavý pláč ale trvá déle než tři hodiny denně a více než tři dny po sobě, je téměř jisté, že jde o kojeneckou koliku a lékařská pomoc je nevyhnutelná.

Příznaky
Úporné bolesti bříška novorozenců a kojenců napínání svalů, nápadné ohýbánía přitahování nožiček k bříšku, někdy až zrudnutí v obličeji doprovázené únikem plynů, záchvaty neutišitelného křiku a neklidu, zhoršené mnohdy spolykáním velkého množství vzduchu, který se může následně také podílet na vzniku symptomů provázející koliky, představuje pro rodiče dramatickou a stresující situaci.

Koliky se u miminek mohou vyskytovat už od dvou týdnů až do pátého měsíce věku bez rozdílu pohlaví. Avšak větší pravděpodobnost je u těch miminek, kde kolika postihla už staršího sourozence. Tyto děti jsou pak ke kolikám a různým alergickým nemocem v pozdějším věku náchylnější.

Co koliky zapříčiňuje?
Bohužel přesná příčina není dosud známá přestože se vědci tímto problémem zabývají. Vyskytují se u dětí, které maminky poctivě kojí i u dětí na umělé výživě. Vzácnou příčinou pak může být alergie na bílkovinu z kravského mléka. Časné zavádění tuhé stravy, nesprávná technika krmení nebo nedostatečné odříhnutí po jídle se také může podílet na vzniku kojeneckých kolik. Koliky, doprovázené průjmy a zvracením, mohou být vyvolány také přestupem některých antidepresiv z mateřského mléka kojících matek. Psychická nerovnováha rodičů ve vztahu k rozvoji kojeneckých kolik byla předmětem řady studií. Další příčiny je pak možno hledat v nezkušenosti rodičů nebo neúplnosti rodin.

Jak minimalizovat problémy
Pro většinu rodičů je hrozná pouze diagnoza jejich miminka v latinském jazyce, který lékaři běžně používají. Proto je dobré, aby vám lékař podrobně vysvětlil, o jakou nemoc se jedná a vysvětlil jak se léčí a jaký bude přibližný průběh nemoci.

Důležité je včasné krmení miminka a také zásady správného ošetřování. Byla zkoušena i uklidňující hudba společně se zvýšenou pozorností rodičů zahrnující kontakt očí, mluvení, doteky, hra, procházky, to může být v některých případech účinné a nikdy neuškodí.

Zaklínadlo jménem Laktobacillus
Velkou roli u novorozeneckých a dětských kolik hraje nerovnováha složení střevní mikroflóry a nízký počet laktobacilů. Střevní mikroflóra je důležitá pro dozrávání imunitního systému, má velkou metabolickou aktivitu a během života se mění. Laktobacillus přispívá k celkovému zdraví, podporuje fyziologické funkce střeva včetně tvorby ochranné bariéry proti patogenním střevním mikroorganismům.

Složení střevní mikroflóry je významně ovlivňováno způsobem výživy.
U novorozenců, kteří jsou výlučně kojeni, je střevní mikroflóra složena z devadesáti procent z bifidobakterií a laktobacilů. Převaha bifidobakterií je způsobena látkami, které jsou obsaženy v mateřském mléku a příznivě působí na růst bifidobakterií a laktobacilů. Tento bifidogenní faktor je v mateřském mléku tvořen převážně oligosacharidy odvozenými od laktózy a glykoproteiny. Osídlení pokračuje během prvních dnů a týdnů, stabilizuje se během výlučného kojení do odstavení a zavedení příkrmů nebo použití přípravků kojenecké mléčné výživy. U dětí uměle živených se vyvíjí mnohem pestřejší střevní mikroflóra, která obsahuje vedle bifidobakterií bakteroidy, enterobakterie, enterokoky a klostridia. Dospělý typ střevní mikroflóry je dosažen ve věku jednoho až dvou let.

Léčba
Ovlivnění kojeneckých kolik se předpokládá také podáváním prebiotik (Probiotika jsou živé mikroorganizmy převážně lidského původu) mezi které patří oligosacharidy (např. inulin), různé druhy vlákniny, pektiny, xylany a celulóza. Dnes je možné pomoci umělého osídlování zažívacího traktu novorozence „přátelskými“ živými Lactobacily podáním doporučených léků.

Zdroj: http://www.chy­trazena.cz/mi­minka/detske-nemoci/kojenecke-koliky-3385.html

denda007

my koliku zažili u obou dětí :( Může se objevit u kojených i dětí na UM.
Dcerka měla záchvaty breku hlavně odpo nebo večer – propínala se do luku, kroutila, rudla v obličeji, tlačila a bříško měla úplně tvrdé … Takže bylo potřeba ho povolit … Každému mimču pomůže trochu něco jiného… nám fungovalo, když jsme dali teplý peckový polštářek na bříško a přitahovali nožky na hrudníček nebo rovnou teplou koupel. Z léků nám doktorka doporučila Espumisan (ten jsme totiž mohli již od narození) – pravidelně 5 kapek před každým krmením. Ten nám dost ulevil.. A při kojení jsem si dávala pozor na jídelníček (bohužel jsem musela omezit na minimum ovoce – a to bylo zrovna léto :( )