Avatar uživatele
hapiky

Kolika procenty se Měsíc podílí na velikosti přílivu a odlivu na Zemi?

Měsíc v tom není sám.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? paul1, Beno před 259 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Dochy

Měsíc dělá výrazně víc než slunce. Poměr bude možná tak 70 a 30%
Dalo by se to dohledat, ale teď to hledat nebudu. Skládání příspěvků Slunce a Měsíce má na svědomí tzv. skočný (v období úplňku a novu) a hluchý (přibližně první a poslední čtvrť) příliv

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Disraeli

100 % Bez Měsíce by nebyl žádný příliv a odliv. To on a gravitace s ním spojená to dělá (slapová síla).
Měsíc toho dělá (a dělal) hodně, má na na Zemi i život velký vliv (počasí, teplota, vítr, čas, rotace, ideální podmínky k životu, ochrana před vesmírnými tělesy, vliv na život, některé jeho formy a funkce,...).

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Něco k tomuto tématu. https://mesic.astronomie.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Tady je hudební příspěvek k debatě:

Zdroj: https://www.youtube.com/watch? v=9okrTfRxuzQ

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
hapiky

Dochy: Je to tak. 2/3Měsíc,1/3Slunce. Nemůžu najít onen zdroj.

Avatar uživatele
hapiky

Disraeli: Není to 100%.

Avatar uživatele
Disraeli

Tak 98, nevím.. :P

Avatar uživatele
Disraeli

Mžožná je to 50 na 50 mezi Měsícem a Sluncem... ovšem bez Měsíce by nebyl skoro žádný (velice zanedbatelný a jeho síla by byla skoro nulová... takže svým způsobem je to 100 %).

Avatar uživatele
Dochy

Znovu jsem si přečetl tuhle reakci a .... Cos proboha pil? Přeložím ten text do snáze porovnatelných termínů a postupně zkrátím:
Tak je tedy ten vliv Měsíce a Slunce na příliv skoro stejný, ale bez vlivu Měsíce by ten příliv nebyl (zatímco bez vlivu Slunce by byl skoro stejný), takže vliv Měsíce je vlastně 100%.
=>
Ty vlivy jsou stejné, ale vliv Měsíce je 100%, zatímco vliv Slunce tedy musí být 0%.
=>
0=100

Bravo.

Avatar uživatele
Disraeli

Procenta nevím (neví je nikdo, jsou to spekulace), proto jsem udal 98, pak třeba 50... má se ale prostě za to, že z největší části za to může Měsíc.... ovšem je to způsobeno silou mezi Měsícem a Sluncem s primárním zastoupením právě Měsíce a nebýt jeho, žádný příliv a odliv de facto nemáme (na tom se odborníci shodnou)... samozřejmě by to možná platilo i opačně, že nemít Slunce, tak nemáme příliv (ale to je blbost, protože nemít Slunce tak nemáme asi nic). Každopádně čistě z hlediska vlivu na příliv a odliv je důležitý hlavně jen Měsíc a teoreticky i bez Slunce (pouze v tomto ohledu) bychom příliv a odliv měli, protože by to ukočíroval sám (opomíjeno zamrznutí planety a spekulace, co vššechno by bylo bez Slunce, atd...).
Čísla neber vážně, mám je tam ze srandy pro hypiky. Nemusíš brát všechno doslova. :P Tak nebreč. :D

Avatar uživatele
Dochy

"Čísla neber vážně, mám je tam ze srandy pro hypiky. Nemusíš brát všechno doslova. :P Tak nebreč. :D" - bavíme se o fyzice. Ta je přesná. Tvé spekulace, že jde jen o spekulace, jsou chybné spekulace. Ty síly jsou dávno vyčísleny a spočteny. Kecy, že bez Slunce nebo bez Měsíce bychom neměli příliv a odliv jsou opět jen kecy. Jak slunce tak Měsíc mají dost velkou sílu na to abychom příliv a odliv měli. Slabší, ale měli. Tedy bez příspěvku Slunce by byl příliv a odliv cca jako současný průměr, ale stálý a bez výrazných výkyvů. Bez vlivu měsíce by o šlo jevy výrazně slabší, přesto stále dobře pozorovatelné. (samozřejmě řeším jen přiliv/odliv za jinak shodných podmínek jako máme teď - především otáčení Země/24h, teplota a tak)

"s primárním zastoupením právě Měsíce a nebýt jeho, žádný příliv a odliv de facto nemáme (na tom se odborníci shodnou)... " - kteří odborníci? Zdroj?

Hele, uvádíš zjevné nepravdy a z exaktní vědy si děláš trhací kalendář. To se nedělá a pro mně za mně si buď klidně Marťan (můžeš si pak vládnout s Paroubkem) ale pokud chceš odpovídat, mělo by to mít nějakou hlavu a patu.

Avatar uživatele
Disraeli

🤣

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Věda