Rokio

Kolika mužům velí brigádní generál?

Nejlepší odpověď
annas

Z pojmenování vyplývá, že brigádní generál velí brigádě.

Doplněn odkaz
"Brigádní generál zpravidla velí brigádě.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Brig%C3%A1dn%C3%AD_ge­ner%C3%A1l

V armádě existuje hierarchie vojenských jednotek. Záleží na tom, zda jde o období míru nebo bojů.

1. Brigáda je jednotka obvykle menší než divize a větší než pluk. V závislosti na době a daném státu její velikost kolísala v rozmezí 2–5 praporů či pluků.

Někdy byla součástí dalších struktur (např. 2 brigády tvořily divizi), často ale byla vytvářena jako zvláštní jednotka, která buďto fungovala samostatně, bez pevného navázání na vyšší struktury, či byla vyzbrojena nějakým speciálním druhem výzbroje a byla přidělována jako doplněk k běžným pěším divizím, které mohly její služby potřebovat"

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Brig%C3%A1da_(jed­notka)

2. Pluk (zastarale a ve většině jazyků „regiment“ je vojenský útvar, který tvoří základní taktický celek. Má pevnou organizaci a obvykle se skládá z velitelství, ze dvou až čtyř bojových praporů, které obvykle patří ke stejnému typu zbraně a dalších podpůrných a zabezpečovacích jednotek.

Pluk má obvykle v mírových dobách od několika set do 3 tisíc mužů. Válečné počty mohou být i několikanásob­ně vyšší.

Nadřízeným útvarem pluku je brigáda a divize. Podřízené jednotky jsou prapory a roty.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pluk

3. Prapor

„Prapor čili batalionje vojenská jednotka, jejíž plný početní stav čítá v závislosti na době a zemi sílu 300–1500 mužů. Prapory se obvykle člení na roty a sdružují do pluků, brigád či případně rovnou divizí (pluk může být vynechán nebo může být jen čistě formální) či do „skupin“ (což jsou obvykle účelová bojová uskupení)“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Prapor_(jed­notka)

Přibližný počet velikosti brigády si může spočítat.

Pro ověření ze zdroje

" Brigádní generál zpravidla velí brigádě."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Brig%C3%A1dn%C3%AD_ge­ner%C3%A1l

r. 2020
„Brigádní generál Ladislav Jung, který vedl žateckou 4. brigádu rychlého nasazení, je od ledna novým velitelem Pozemních sil Armády ČR. Ve funkci vystřídal generálmajora Josefa Kopeckého, který se stal velitelem nově vzniklého Velitelství pro operace.“

Zdroj: https://zatec­ky.denik.cz/zpra­vy_region/byva­ly-velitel-zatecke-brigady-je-velitelem-pozemnich-sil-20200110.html

r. 2021
„Následně velitel brigády brigádní generál Josef Trojánek podal hlášení náčelníkovi Generálního štábu armádnímu generálovi Aleši Opatovi, který provedl přehlídku nastoupených jednotek 4. brigády rychlého nasazení,.“

https://4brn.ar­my.cz/?p=2517

Další odpovědi
Emefej

Ptáš se špatně, nelze odpovědět. Omlouvá tě to, že jsi nebyl na vojně. Nazáleží na hodnosti, nýbrž na funkci. Existuje spousta generálů, kteří nevelí ani jednomu muži (ženě), protože nejsou ve velitelské funkci, jedná se o náčelníky služeb nebo štábní krysy.

Z pojmenování hodnosti nevyplývá, že velí brigádě. Je to nejnižší generálská hodnost, ekvivalent hodnosti generál major v ČSLA.

Drap

Podle velikosti brigády

led

Brigádny generál je hodnosť, nie funkcia.
Napríklad brigádny generál vo funkcii archivára velí tak nanajvýš pracovníkom svojho archívu… pritom major vo funkcii veliteľa pluku môže mať pod povelom celý pluk…

JežíšKristus

Mnoha zřejmě ne, když to má pan generál pouze jako brigádu. Generálové na plný úvazek velí vyššímu počtu mužů.
Pana brigádního generála pak řídí jeho manželka.

annas

Emefej,

brigáda (angl. brigade) – má 3000 až 6000 vojáků. Velí ji brigádní generál (dříve „brigádník“)

Informace z roku 2020

„Brigádní generál Ladislav Jung, který vedl žateckou 4. brigádu rychlého nasazení, je od ledna novým velitelem Pozemních sil Armády ČR. Ve funkci vystřídal generálmajora Josefa Kopeckého, který se stal velitelem nově vzniklého Velitelství pro operace.“

Zdroj: https://zatec­ky.denik.cz/zpra­vy_region/byva­ly-velitel-zatecke-brigady-je-velitelem-pozemnich-sil-20200110.html

Emefej

annas > to nic nemění na mé odpovědi. Brigádní generál je pouze hodnost, pokud generál není ve velitelské funkci, nevelí ani noze!

zdroj: 20 let služebního poměru v ČSLA a AČR + 7 let jako civilní zaměstnanec AČR

annas

Emefej,

vím, že brigádní generál je hodnost, ale jak je vidět, může i velet – zpravidla.. Jak je to vidět i z odkazů.

Emefej

Ano, já vím, že může i velet, pár generálů jsem potkal. Chtěl jsem jen poukázat na to, že pouze podle hodnosti vojáka nelze usuzovat, jak velké jednotce velí, pokud vůbec někomu velí.

led

Máte pravdu, veľa dôstojníkov, aby nenarobili škody, čaká na penziu v dosiahnutej hodnosti zastrčení v nejakej službe, sklade, archíve a „počítajú ceruzky“…

Emefej

Tak organizační a velitelská struktura armády funguje. Nejde pouze o čekání na penzi. Velitelé velí jednotkám, náčelníci služeb jim zajišťují nezbytný servis.