Kolika let se dožívají mořské hvězdice?

Pro zajemce pripadne podotazky.

  1. Kde maji umistene oci?
  2. Jak rychle se pohybuji?
  3. Jakym stylem se rozmozuji?

Nejlepší odpověď
annas

Hvězdic je hodně druhů, takže něco v prvním odkazu, více pak v dalších.

Jak dlouho hvězdice žíjí?
Jejich životnost se pohybuje v rozmezí 5–35 roky – viz první odkaz
http://orma.com/sea-life/starfish-facts/

Ad 1) "Zajímavostí může být i to, že jeden z mála smyslových orgánů hvězdice, jednoduché oko, jež umí vnímat pouze intenzitu světla, se vyskytuje na konci každého ramene.

Ad 3) Hvězdici narůstá obvykle pět ramen.Výčet ramen nekončí. Tento tvor jich může mít dokonce až padesát. Hvězdice růžová má totiž jedinečnou schopnost regenerace. Využívá ji proto jako obranu před predátory či k nepohlavnímu rozmnožování. Tzv. reprodukční autotomie spočívá v tom, že hvězdice se doslova rozpadne a z každého ramene vyroste nový jedinec. V tomto procesu ovšem může snadno dojít k chybě, a tak není divu, že hvězdici naroste větší či menší počet ramen

.Hvězdice se rozmnožují i pohlavně. Oplození probíhá vně, tak, že samec i samice vypustí své pohlavní buňky do moře, kde se současně spojí. Vývoj hvězdice není přímý. Z vajíček se vylíhne pohyblivá plovoucí larva. Posléze přisedá a stává se
paprsčitě souměrným dospělým jedincem."

http://www.zi­vocich.com/clan­ky/seznamte-se-s-zivocichem/d:ra­menaty-predator-hvezdice-ruzova

Ad 2) Pohyb
Lidé jsou vždycky překvapení, když vidí, že je mořská hvězdice v pohybu! Většinu času se hvězdice pohybují pomalu, pokud vůbec. Jejich rychlost je totiž od od 0,3 mm / s až po 50 mm / s !!!

Přehled najdete v odkazu.
http://echino­blog.blogspot­.cz/2012/07/what-are-fastest-known-starfish.html