misulinka

Kolika let se asi doziva kun?

chci se zeptat kolika let se asi doziva kun chci si totiz poridit konicka a jestli radci klisnu nebo hrbce kuju moc

Nejlepší odpověď
quentos

to se liší plemeno od plemene, průměrně tak 35, ale jsou i koňské rasy, které se běžně dožívají 40

Zdroj: wiki.answers.com/Q/How_l­ong_do_horses_li­ve_for

Další odpovědi
Luss

kolik se doziva kun zalezi na plemeni. kdyz strelime prumer, je to mezi 18 – 20 let. take zalezi na tom, zda se bavime o koni sportovnim, pro radost, pracovnim. S dobrou peci majitele ale neni vyjimkou ani 25lety nebo 30lety kun. S DOBROU PECI! jinak vyber zda hrebec nebo klisna, zase zalezi na tom na co ho chcete. Hrebci byvaji diky hormonum casteji agresivnejsi, nezvladatelnejsi, take silnejsi (nevhodny na jezdeni treba pro slabou zenskou), z duvodu nezvladatelnosti se proto casto kastruji. O klisnach se traduje, ze umeji byt „naladove“, nevyzpytatelne. Coz zni legracne ale z praxe vim, ze „chytra“ kobyla je vetsi orisek nez 100× napumpovany hrebec :). No pohlavi je tezke radit. Ja se pohybuji v jezdeckem sportu leta, a jsou treba profi jezdci co preferuji jen hrebce, nebo jen klisny. tezko radit. kdyztak uvedte k cemu to info potrebujete.

to Quentos: je mozne ze toto uvadeji zdroje, ale v praxi bezneho konskeho zivota 35lety kun (hlavne ve sportu, pro coz se chovaji kone nejcasteji) je bohuzel malokdy. 40lety kun je neco co jsem za cely zivot u koni nezazila. Ale verim, ze takova je teorie podle prirucek :)

panenka

mi jsme měli doma koně a nejvíc se dožil 35 let

holčička

Vím že koně jdou do konskeho duchodu v 17 letech a dožívají se průměrně asi 35 let.Je to upe jedno prt i klisna je užitečná stejně jako hřebec.

Q

Hřebec se dožívá většinou déle, klisny podle zátěže a počtu narozených hříbat. U některých plemen je to jedno. Koníci a poníci většiny běžně u nás chovaných plemen – polokrevníci, angličtí plnokrevníci, český teplokrevník se dožívají ±20 let, málokterý je schopen sportovního života déle. To, že se dožije, ještě neznamená, že do svých 25 let, jej budeš moci mít pod sedlem! Zvláštností jsou fjordští koníci (a tedy i mixy z nich utvořené, často koně určené do tahu, na stahování do lesa atp.), tam není problém se dostat s věkem k té 40cítce a to vcelku v bujném stavu. Ovšem s výchovou takového koně taky musíš počítat, že bude déle hříbětem, nechtít po něm v roce žádné zázraky a zatěžovat pěkně postupně, aby nějaký te pátek vydržel. Takový fjord do tří let volně běhající s hříbaty má velkou šanci na dlouhý život, ale v dnešní době, kdo by chtěl čekat, že?