Lgee

Kolik zlata je v jednom počítači?

Odpovědi
aliendrone

Počítej, že to řádově budou miliontiny gramu. Těch 300g/tunu jak píše marci1 se podle mne vztahuje na elektronický odpad z výrobků vzniklých cca před rokem 1980. Od té doby se v mnohém pokročilo a zlata je v odpadu z dnešních BĚŽNÝCH výrobků naprosté minimum, přesto tam je a nutně i dlouho BUDE.

Jeho „těžba“ v malém je na tuty nerentabilní (pokud tedy neseženeš nějak speciální, na zlato extrabohatý elektroodpad), to se mi spíš jeví jako vhodnější „těžit“ platinu a palladium z katalyzátorů autovýfuků. (jen se dohaduji, vlastní zkušenost nemám) ;) :D :D

anonym

Ahoj Lgee, dost záleží na stáří počítače. Některé novější počítače mají konektory a různé kontakty pouze pozlacené, tudíž si musíš rozmyslet, jestli by ti takto prodané součástky něco vynesli. Možná bude lepší počítač prodat vcelku.

marci1

Zřejmě to nebude moc.:-)
Údajně: „Získávání zlata z elektroniky je určitě poměrně výnosná záležitost, ale spíše v velkém. Z jedné tuny elektroodpadu se dá vytěžit okolo 300 g zlata, což oproti těžbě v přírodě, kde se to pohybuje v jednotkách gramů, je rozhodně velice pěkné číslo.“

Zdroj: http://www.zla­tokopove.cz/fo­rum/viewtopic­.php?t=20

klob1

Tolik, kolik do něho dali pašeráci zlata. Ale nemyslím, že by to zrovna byl přímo ten počítač tvůj, to by se jistě o něho příhlasili. A říkáš mu moje zlato? Jej, on to není asi tvůj, nebo ho zkus rozdělat, dá se otevřít, šroubky, možná nějaký pečetící štítek budeš muset přerušit resp. poškodit. No apak uvidíš, kolik zlata tam je. Z nejhoršího tam nebude zlato, ale možná nějaká pavučina, či ponechaná závěť hlodavce. Nebo jestli ne červi. Tuhle někdo říkal, že mu červi napadli počítač, tak mu nejde. Jo a pozor, může tam být nějaký vir. To také se staně, že ho tam někdo má. Asi tzo chce občas rozdělat a vyčistit, on i prach se tam najde, ale prachy, to by bylo jako s těmi pašeráky. Tak prach se dá odstanit, kdyby se už do toho počítače lezlo kvůli zlatu. Tak to je dobře při tom, udělat to vyčistění. Pak dej vědět, jestli najdeš zlato.

Dochy

Lgee: všechny „zlaté“ kontakty jsou jen pozlacené. „Masiv“ se v elektronice nepoužívá a nepoužíval (tedy ve velké elektronice, na nějaké propojování přímo na čipu se zlaté vodiče snad opravdu používaly. K používání masivního zlata není důvod. Má horší vodivost než Cu a je drahé. Používá se právě jen jako ochranný povlak (chrání kontakty před otěrem a oxidací)
Těch 300g zlata z tuny odpadu mi připadá trochu moc… možná pokud to bude předtříděná tuna (převážně plošné spoje, konektory apod…) ale pokud by to měla být komplet elektronika se vším všudy vč. plastů – to se mi moc nezdá.