Cougar

Kolik zhruba kilometrů kabelů na rodinný dům?

Dobrý den, nemám naprosto představu kolik může být zapotřebí kilometrů kabelů na rodinnej dům.
Jedná se o stavbu 10×12metrů-suterén, 1nadzemní patro,podkroví. Elektrikář mě vypočítal nabídku s 3020 metry, ale
3 kilometry se mě zdáli docela hodne, je to reálné?
říkal jsem že chci základní standart-vypínače,zásuv­ky,světla,něja­ký bodovky, zemnící drát do těch 3kilometrů nepočítám. Prosím zavspomínejte kdo jste dělal eletriku na baráku kolik toho cca přibližně padlo. Předem velice děkuji informativní odpověd´

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

No možná bych to až tak neřešil. Sice je to nabídka, ale elektrikář by ti měl vyfakturovat skutečné množství co spotřebuje. Třeba se jen jistí.
Jinak musíš počítat, že vodič není prodlužka, kterou protáhneš přes dvě místnosti. Vedení má svá pravidla, vedou se kolmo, ne šikmo, dělají se okruhy a každou místnost může mít samostatně jištěnou, takže od rozvaděče vede vodič do každé místnosti. Určitě jeden do kuchyně, ne-li dva. Ona varná konvice má při 2300W 10A a co když si k tomu zapneš mikrovlnku, jsme hned u dvou spotřebičů na nějakých 2300+1200=3500W, což je 16A jistič. Pak tu je sporák, pak ohřev vody, do linky bych dal určitě dvě větve, protože sepne lednice a jistič při snídani spadne. Nedejbůh, aby manželka ráno honem než se uvaří kafe, chtěla na stole v kuchyni přežehlit pomačkaný límeček.
V obyváku tam by stačila jedna větev, prostě ono se to nezdá, ale je toho dost.
Možná se ty 3 kilometry zdají hodně, ale kup si 10 metrů kabelu a kam s ním dostaneš?

Další odpovědi
klumprt

Našel jsem fakturu na hrubou elektroinstalaci na našem domě. Půdorys 9×10 m, obytná část. Bez sklepa, přízemí + obytné podkroví, pět pokojů, dvě koupelny, garáž a nějaké technické místnosti, spíž apod. Vychází to něco málo přes kilometr. Sečetl jsem všechny typy drátů a kabelů, co na faktuře byly.

Front

Mělo by to být v projektové dokumentaci, můj odhad je tak polovina tj. 1500 m.

zjentek

Informativní? Půl km 1,5´+ půl km 2,5´ je myslím strop, možná něco ještě prodáš v bazaru.

mosoj

Záleží kolik zásuvek a světel si přeješ. S okruhy bych to nepřeháněl. Dobře si rozmysli které spotřebiče půjdou najednou.
3 km drátu si myslím že je hodně přehnané těch 1 500 se mně zdá přiměřené. Dnes se vede vedení ze zásuvky k zásuvce a od vypínače k vypínači. Něco se na tom ušetří.

Pokud si začneš vymýšlet rozvody TV, internetu, zabezpečovací okruh a jiné. Velmi rychle to naskočí.

zzzzz

Já mám plochu cca 150m2 a vyšlo to asi na 1km cyky kabelů. Na zásuvky šlo 2,5mm a na světla 1,5mm tloušťky. Kupovala jsem to v profi obchdě a balík 100m vyšel na asi 1000kč. 1,5 byla o něco levnější.

Michálek1245

Jako ono se řekne, že tři kilometry jsou hodně, ale bez dalších informací o tom, co v tom domě je a co jste vlastně po elektrikářovi chtěl, se to fakt špatně hodnotí. Nám na projekt bungalovu nestačily ani čtyři kilometry a to máme podobnou výměru jako vy. Ale je pravda, že jsme právě chtěli hodně zásuvek a spousta kabelů se zasekávala rovnou do zdi, takže to tam nabobtnalo.