Lukas27

Kolik starostek je v České republice?

Odpovědi
Disraeli

1537 https://www.vla­da.cz/cz/ppov/­rovne-prilezitosti-zen-a-muzu/projekt_op­z/aktivity_pro­jektu/cesko-ma-1537-starostek--celkove-zastoupeni-zen-ve-vedeni-obci-a-mest-ale-zustava-pod-25---172704/ (2019 – to se asi moc nezměnilo. Prostě cca čtvrtina ze starostů jsou starostky, kolem 6300+ obcí/měst, z toho kolem 1500 starostek)

Přehledy, procenta, srovnání starostů a starostek, ale taky žen v politice:
https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/data-na-jednu-starostku-pripadaji-4-starostove-cim-vetsi-obec-tim-mene-zen-146140 (2020)
https://padesat­procent.cz/cz/tz-starostky-vs.starostove-v-cr (2020)

Co se týká různých kvót a podobně, tak to jsou samozřejmě nesmysly. Jedna věc je třeba podporovat nebo spíše kvalitně umožňovat, aby měl každý stejnou příležitost (nehledě na rasu a pohlaví), neomezovat je, druhá věc je, takhle některé dělit, snažit se docílit konkrétních ČÍSEL (50 na 50) jen kvůli nesmyslně stanoveným normám a násilím a direktivně se snažit o něco, co bude mít za následek neefektivitu a nekompetentnost těch „povolaných“ osob. Rozhodnout mají kompetence, zájem/osobní preference a předpoklady… a na něco se prostě hlásí víc žen, na něco víc mužů. A to se týká i předpokladů pro konkrétní profese/obory, jinak je to ale především individuální… ale nelze prostě nutit a něco si takhle nepřirozeně standardizovat.

Drap

Hodně. Vezmi lexikon obcí a u každé si zjisti kdo právě tam dělá starostu. Výsledek potom dostaneš prostým sčítáním žen.