bolak

Kolik vitamínu C dokáže tělo vstřebat?

Na internetu píšou, že se jím nejde předávkovat, že se přebytek vyloučí močí z těla, takže když se prodávají v lékárnách ty FORTE balení vitamínu C s šípkem, tak dokáže to tělo vůbec vstřebat? Není to k ničemu, taková mega dávka 1000mg?

Nejlepší odpověď
mosoj

Jakákoliv dávka synthetického vitamínu C větší než 200 mg je zbytečná neboť co je nad 200 mg
tělo vyloučí močí. Takže kdo bere větší dávky celaskonu docela dobře zásobuje svoje WC a zbytečně vyhazuje peníze.
Takže tablety o obsahu 500 mg a 1000 mg jsou farmaceutickým podvodem . Úplně v pořádku to není ani s tzv. postupným uvolňováním.

Přírodní vitamín C naopak tělo vstřeba bez bez problémů. Poslední výzkumy ukazují že za to může selen. Takže když synthetický vitamin C ( kyselina askorbová) tak je dobrá kombinace se selenem.
Vitaminem C se nepředávkujete, právě proto že se ho tělo zbaví v moči. Přírodním také ne, to by jste museli sníst najednou sud zelí.

U vitaminu A zase hrozí předávkování, takže je lepší brát betakaroten a tělo si z něho vyrobí tolik vitamínu A kolik potřebuje.

Podobné je to i ostaních vitamínů. Vždy je lepší přírodní forma už jenom z důvodu nemožnosti se předávkovat. I když myslím že v minulosti byly případy předávkování vitamínem D u polárníků, kteří jedli játra z ledního medvěda.

Další odpovědi
cochee

1 gram není žádná megadávka, je to normálka. Dělal jsem pokusy s min. 10–15× většími dávkami (za den). Ano, vylučuje se v moči, ale přesto (ledviny nezbaví krev ihned veškerého obsahu kyseliny askorbové, nějakou dobu to trvá) to účinky mít může a taky má. Doporučuji k přečtení zdroj.
Doplňuji:
Link bez úpravy nefunguje, po kliknutí odstraňte v adresním řádku všechny znaky za „.pdf“.

Zdroj: www.badatel.sk/do­cuments/Vitamin_C-liecba.pdf‎

marci1

Tělo dokáže vstřebat 200 mg vitamínu denně.
Nadměrný příjem vitamínu C způsobuje zvýšení hladiny kyseliny močové a šťavelové v moči, snižuje hladinu cukrů v krvi a způsobuje nadměrné vstřebávání železa. Dávka vyšší než 4 g denně může zvýšit výskyt oxalátových ledvinných kamenů. Vysoké dávky tohoto vitamínu také zvyšují vstřebávání rtuti a zatěžují játra.