Dazma

Kolik váží atmosféra?

Úkol: Odhadni hmotnost zemské atmosféry z atmosférického tlaku.
Jak přesně to mám udělat? Vůbec tomu nerozumím… Normální tlak vzduchu je 1013,25 hPA a vzorec pro výpočet tlaku je p=F/S. Jak zjistím S? To mám počítat s povrchem celé Země?! Můžete mi prosím poradit? :)

Nejlepší odpověď
Hlada

S (povrch koule) = pí . d2
Pro odhad by měl stačit 1kg/cm2. Nejdůležitější bude neudělat chybu v řádech.

Další odpovědi
gnosis

5.3 × 10 na osmnactou kg, ale na postup jsem kratky :) S je povrch CELE zeme(oceany + sous),

Hup

Tlak 1013,25 hPA odpovídá tlakové síle 101,325 kN na 1m2 (podle vzorce v otázce). Tlaková síla odpovídá tíhové síle vzduchu, takže na 1m2 působí 10132,5 kg vzduchu z atmosféry. A to už stačí jen vynásobit celkovou plochou zeměkoule v m2 a neudělat chybu v řádech.