Bodybuilder5

Kolik sv. let má vesmír v průměru? Myslím, že 96 000 000 000 sv. let ale nejsem si jist

Odpovědi
Kepler

Zatím se má zato, že ne 96 mld. sv. let, ale jen 13,8. Z větší dálky nám světlo ještě nedoletělo a ostatní názory jsou spekulace.

mosoj

Země není středem vesmíru. Střed vesmíru neexistuje! Na cca 14 miliard let je dle viditelnosti odhadováno stáří vesmíru. Nemá to s rozměrem vesmíru moc společného! Matematicky částečně podložených teorií ( nikoliv spekulací) je několik.

EKSOT123

Na internetu je spousta článků od lidí, kteří tomu moc nerozumí (ani já ne). Takže bez zdlouhavějšího pátrání ti neřeknu, proč průměr vesmíru není, jak tady nadhodil Kepler, 2×13,8 = 27,6 mld sv. let, ale proč se udává, že viditelný vesmír má poloměr 46,5 mld sv. let, tedy průměr 93 mld sv. let. Ale asi bych tomu věřil, souvisí to s rozpínáním vesmíru.
Tedy 93 se udává jako minimum a podle mého laicko-selského názoru by měla být minimálně stejná velikost na druhou stranu od viditelné hranice, tedy celkový průměr aspoň 186. Ale jak píše Mosoj, Země není středem, takže to musí být ještě víc. Vlastně odhady vědců se různí od stonásobků po stotriliard násobky velikosti toho viditelného vesmíru – koukni na video od CTTONa v diskusi.