GekonCZ

Kolik stupňů má vakuum?

Nejlepší odpověď
Kepler

Můžeme mluvit jen o kvalitě vakua (vzduchoprázdna) Sice bych ti mohl odpovědět stejně jako v té TV reklamě: …si to vygůgluj…, ale tady to máš:

Hrubé vakuum 10exp+4…10exp+2 Pa
jemné vakuum 10exp+2…10exp−1 Pa
Vysoké vakuum 10exp−1…10exp Pa
Ultravysoké vakuum 10exp−5…10exp−10
Extrémně vysoké vakuum méně než10exp−10 Pa

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vakuum

Další odpovědi
marci1

Představme si komoru se zcela vyčerpaným vzduchem. Ve vakuu uvnitř komory i po vyčerpání vzduchu mohou existovat (a také existují) elektromagnetické vlny. Tyto vlny dopadají na stěny nádoby a zahřívají je (předávají jim svou energii), zároveň však stěny nádoby tepelně září (i tepelné záření je ve své podstatě záření elektromagnetické, jeho intenzita pak odpovídá Stefan-Boltzmanově vyzařovacímu zákonu). Pokud je komora izolována od okolního světa, časem se dostane do stavu, kdy intenzita dopadajícího a vyzařovaného elektromagnetického záření se vyrovná. Dostali jsme se tedy do stavu, kdy stěny komory i vakuum jsou v termodynamické rovnováze a můžeme tedy říct, že mají stejnou teplotu. Vakuum má tedy teplotu odpovídající teplotě předmětů, s nimiž je v termodynamické rovnováze.

Teplota vakua ve vesmíru (neboli záření vesmírného pozadí) odpovídá teplotě necelých 3K, tedy přibližně –270°C.

Pozor! Nemá smysl určovat teplotu za situace, že zkoumané prostředí není v termodynamické rovnováze a jsou v něm nezanedbatelné toky energie. To je také důvod, proč se například teplota vzduchu měří vždy ve stínu („na sluníčku“ totiž nemůžeme zanedbat tok energie od Slunce).

Absolutní nula je nejnižší možná termodynamická teplota (0K) odpovídající přibližně –273,15°C.

(Jakub Jermář)
🙂

Zdroj: http://fyzweb­.cz/odpovedna/in­dex.php?limit_od=5&hle­dat=dopadaj%C3%AD­c%C3%AD

Dochy

Je to složitější. Teplota přímo vakua je nesmysl. Teplota je vlastnost hmoty a jak ji určit tam kde hmota není (prakticky). Pak se bere teplota podle záření – vlastně to odpovídá tomu na jakou teplotu by se ideálně černé těleso, které samo teplo netvoří ani nespotřebovává, časem dostalo díky vyzařování. Sice se uvádí kolem 3K, ale to platí jen v hlubokém vesmíru. Poblíž Země se ta teplota pohybuje někde v blízkosti 0°C (plus minus 50 – hrubý odhad)

Drap

Stupňů čeho?A jaké vakuum? Je ho totiž několik druhů. Otázka je značně nejasná

dudu

Teplota v absolutním vakuu není měřitelná.

Klaproth

Si to vygůgluj.