Avatar uživatele
bsdbsdbsdb

Kolik spotřebuju priblizne el. energie na Kč?

při podmínkách
Li-Ion akumulátor: 7,4 V (2 200 mAh)
Doba nabíjení: cca 5 hodin
na 1 nabití?

Síťový adaptér 4
Vstupní napětí/vstupní proud 100 – 240 V ~ (střídavý proud), 50/60 Hz
max. 0,3 A
Výstupní napětí/výstupní proud 9,6 V (stejnosměrný proud) / 500 mA
Třída ochrany II / (dvojitá izolace)
Třída účinnosti 5

Zajímavá 0 před 2003 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
orwell

Odhaduji-li ampérhodinovou účinnost akumulátoru zhruba 70%, pak při nabíjení musím dodat náboj Q = 2,2Ah/0,7 = 3,1Ah. Tomu odpovídá dodaná energie A = Q*U = 3,1Ah*7,4V = 23Wh = cca 0,023kWh. Odhadnu li energetickou účinnost nabíječe zhruba 50%, pak na jedno nabití spotřebuješ asi 2*0,023kWh = cca 0,05kWh. Při uvažované ceně např. 10Kč/kWh to dělá 0,05*10 = 0,5Kč.
Ber to jako velmi přibližné řešení, pro jiné parametry nabíjení a sazbu si můžeš výpočet upravit dosazením věrohodnějších údajů, ale asi se nijak drasticky lišit nebudeš.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Alesh

Příkon nabíječky?
Cena za kW?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Pro zorientování se je výhodné použít jiný postup, než popisuje orwell. Vždy vycházej z údajů na vstupu spotřebiče (v tomto případě nabíječky) – tedy max 0,3A. Z této hodnoty vypočítej 80% (proč zrovna 80 je na DLOUHOU diskuzi a každý má na to vlastí názor)

Tedy 0,3 A x 0,8 = 0,24 A Napětí sítě je konstantní (230V), tudíž elektrický příkon je (0,24 A x 230 V) : 1000 = 0,0552 kW

Vynásob počtem hodin nabíjení 0,0552 × 5 = spotřeba 0,276 kWh

Povšimni si, že mnou vypočítaný vysledek je cca 5,5× vyšší, než ten orwellův, přičemž orwellův postup je teoreticky správný. Teď si řekneš CO je lepší použít a proč doporučuji zrovna to, o čem vím, že teoreticky není v pořádku.

Je to jednoduché – obvykle tě primárně zajímá kolik REÁLNĚ zaplatíš, respektive především se vyhnul „překvapením“ z nedoplatků (tedy vyšší, než očekávané/plánované spotřebě) – to zaprvé.

Za druhé – údaje jako je ampérhodinová účinnost akumulátoru nebo účinnost nabíječky jsou zpravidla úplně nedostupné, popřípadě LŽIVÉ! (už jen udávané kapacity u spousty akumulátorů jsou často HODNĚ nadstřelené – typicky u „noname“ AA, AAA, 18650 aj. článků, kde zcela běžně mají reálnou kapacitu sotva 50% nominální, přičemž nejsou vyjímkou ani 10% kousky!!!) Zato údaje na vstupu (obvykle proud, někdy rovnou příkon) jsou téměř vždy na nabíječe vypsány, dobu nabíjení si musíš změřit tak jako tak.

Je tedy často výhodnější a především SNADNĚJŠÍ si vypočítat maximum s tím, že to bude bráno jako horní hranice, přičemž můžeš očekávat v reálu nižší spotřebu a žádné překvapení. Pokud ovšem chceš dokonale přesný výsledek, nedoporučuji ani orwellův a už vůbec ne můj postup, nýbrž použití wattmetru. To víš, ukázaná platí, teorie musí ustoupit realitě. :)

Vypočítat kolik REÁLNĚ zaplatíš je bez dalšího zhola nemožné, protože samotné účtování elektřiny je pro laika celkem zmatečné – paušály, DPH, daň z elektřiny, sazby, popřípadě denní/noční proud, sjednané ceny, solární daň (přesněji „obnovitelné zdroje“) atd. atd.

Pro zjedndušení můžeš počítat s aktuální cenou (se zprůměrovaným započtením všech těch výše popsaných kravin) za 1kWh „naměřenou na hodinách“ 4,03Kč (VT – tedy vysoký tarif, nížký tarif [„noční proud“] je cca 60% VT). Ale BACHA! Pokud maš podepsanou nějakou vykutálenou „extravýhodnou nabídku“ – nechal ses nachytat od nějakého podomního prodejce, klidně můžeš mít i těch 10Kč za kWh, jak píše orwell!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek