bsdbsdbsdb

Kolik spotřebuju priblizne el. energie na Kč?

při podmínkách
Li-Ion akumulátor: 7,4 V (2 200 mAh)
Doba nabíjení: cca 5 hodin
na 1 nabití?

Síťový adaptér 4
Vstupní napětí/vstupní proud 100 – 240 V ~ (střídavý proud), 50/60 Hz
max. 0,3 A
Výstupní napětí/výstupní proud 9,6 V (stejnosměrný proud) / 500 mA
Třída ochrany II / (dvojitá izolace)
Třída účinnosti 5

Nejlepší odpověď
orwell

Odhaduji-li ampérhodinovou účinnost akumulátoru zhruba 70%, pak při nabíjení musím dodat náboj Q = 2,2Ah/0,7 = 3,1Ah. Tomu odpovídá dodaná energie A = Q*U = 3,1Ah*7,4V = 23Wh = cca 0,023kWh. Odhadnu li energetickou účinnost nabíječe zhruba 50%, pak na jedno nabití spotřebuješ asi 2*0,023kWh = cca 0,05kWh. Při uvažované ceně např. 10Kč/kWh to dělá 0,05*10 = 0,5Kč.
Ber to jako velmi přibližné řešení, pro jiné parametry nabíjení a sazbu si můžeš výpočet upravit dosazením věrohodnějších údajů, ale asi se nijak drasticky lišit nebudeš.

Další odpovědi
Alesh

Příkon nabíječky?
Cena za kW?

aliendrone

Pro zorientování se je výhodné použít jiný postup, než popisuje orwell. Vždy vycházej z údajů na vstupu spotřebiče (v tomto případě nabíječky) – tedy max 0,3A. Z této hodnoty vypočítej 80% (proč zrovna 80 je na DLOUHOU diskuzi a každý má na to vlastí názor)

Tedy 0,3 A x 0,8 = 0,24 A Napětí sítě je konstantní (230V), tudíž elektrický příkon je (0,24 A x 230 V) : 1000 = 0,0552 kW

Vynásob počtem hodin nabíjení 0,0552 × 5 = spotřeba 0,276 kWh

Povšimni si, že mnou vypočítaný vysledek je cca 5,5× vyšší, než ten orwellův, přičemž orwellův postup je teoreticky správný. Teď si řekneš CO je lepší použít a proč doporučuji zrovna to, o čem vím, že teoreticky není v pořádku.

Je to jednoduché – obvykle tě primárně zajímá kolik REÁLNĚ zaplatíš, respektive především se vyhnul „překvapením“ z nedoplatků (tedy vyšší, než očekávané/plánované spotřebě) – to zaprvé.

Za druhé – údaje jako je ampérhodinová účinnost akumulátoru nebo účinnost nabíječky jsou zpravidla úplně nedostupné, popřípadě LŽIVÉ! (už jen udávané kapacity u spousty akumulátorů jsou často HODNĚ nadstřelené – typicky u „noname“ AA, AAA, 18650 aj. článků, kde zcela běžně mají reálnou kapacitu sotva 50% nominální, přičemž nejsou vyjímkou ani 10% kousky!!!) Zato údaje na vstupu (obvykle proud, někdy rovnou příkon) jsou téměř vždy na nabíječe vypsány, dobu nabíjení si musíš změřit tak jako tak.

Je tedy často výhodnější a především SNADNĚJŠÍ si vypočítat maximum s tím, že to bude bráno jako horní hranice, přičemž můžeš očekávat v reálu nižší spotřebu a žádné překvapení. Pokud ovšem chceš dokonale přesný výsledek, nedoporučuji ani orwellův a už vůbec ne můj postup, nýbrž použití wattmetru. To víš, ukázaná platí, teorie musí ustoupit realitě. :)

Vypočítat kolik REÁLNĚ zaplatíš je bez dalšího zhola nemožné, protože samotné účtování elektřiny je pro laika celkem zmatečné – paušály, DPH, daň z elektřiny, sazby, popřípadě denní/noční proud, sjednané ceny, solární daň (přesněji „obnovitelné zdroje“) atd. atd.

Pro zjedndušení můžeš počítat s aktuální cenou (se zprůměrovaným započtením všech těch výše popsaných kravin) za 1kWh „naměřenou na hodinách“ 4,03Kč (VT – tedy vysoký tarif, nížký tarif [„noční proud“] je cca 60% VT). Ale BACHA! Pokud maš podepsanou nějakou vykutálenou „extravýhodnou nabídku“ – nechal ses nachytat od nějakého podomního prodejce, klidně můžeš mít i těch 10Kč za kWh, jak píše orwell!