zjentek

Kolik se v Česku platí česačům při sběru jablek?

Jde ještě o práci, nebo už o otročinu či vykořisťování? Jak se v oboru „páni podnikatelé“ chovají finančně? Platí tam v tomto ohledu zákon a legislativa země, čili chovají se páni velkomožní legálně? nebo se snad něco tak zásadního nedejbože nějak OBCHÁZÍ? A jsou nějaké okliky při platbách a spravedlivém odměňování za práci vůbec MOŽNÉ?

Víte, lidé v Česku si více a více stěžují, že nejsou česká jablka. Příčiny hledají v počasí a jsou na něho taky patřičně naštvaní. Počasí je viníkem. Přitom na zběr českých jablek, jen aby se ze sadu sebraly, je zapotřebí na šest tis. rukou, čili mininálně tři tis. prac. sil. A já se jen pozastavuji nad faktem, že tato prac. síla se objednává kdesi v Moldávii, Ukrajině, Bulharsku a Rumunsku. Přitom jde o zdraví TOLIK PROSPĚŠNOU, krásnou a čistou práci přímo v české přírodě, kterou by jaksi zcela přirozeně mohli vykonávat přímo čeští občané a to napříč jejich spektrem, třeba tací, kteří nemají do huby paradoxně ani to jablko anebo TĚŽCE TRPÍCÍ sedavým způsobem života. Takže – jak je to tam v těch sadech s tou odměnou pánů velkomožných? Děkuji.

Odpovědi
Hufnágl

Předpokládám, že česáči nedostanou více než minimálku, a to i přesto, že kvůli koroně chybí zahraniční dělníci.

Lgee

Určitě přes milion :)

haléřů…

EKSOT123

Kvůli nedostatku zahraničních pracovníků se letos mzda těchto brigádníků zvýšila. Podle jednoho inzerátu je to 1,5 Kč/kg jablek, což prý za den dělá 1000 – 2000 Kč čistého. Jiný inzerát nabízí 100 Kč netto/hod. Sice platba ubytování, ale dobrodružné rozptýlení. Souhlasím, že jde o krásnou, až záviděníhodnou práci a myslím, že více českých nekvalifikovaných lidí by o ni mělo zájem. Navíc jako venkovní pracovník můžu potvrdit, že počasí na podzim bývá nejvíc snesitelné.

Největší problém bude, že nejde o celoroční práci, ta 1 – 2 měsíční brigáda na jablkách tě neuživí celý rok. A s jinými pracemi to bude trochu horší, třeba se sklizní okurek – ležet celý den na plošině asi bude docela zápřah na záda.

Snad tvá otázka dovolí ještě trochu úvah:
Sám jsem pár lidí zaměstnával na ruční polní práce a nemohl jsem si dovolit jim moc platit. Ale sklidit je nutné, proto bych řekl, že nárazoví brigádníci mohou mít lepší nebo stejný plat jako stálí zaměstnanci. Zemědělství je krásné, ale nedoceňované, z jakýchsi důvodů kdesi ke konci řetězce finančních a kořistnických tlaků z jedné strany a vrtochů přírody ze strany druhé. Zdálo by se, že dotace to napraví, ale v některých případech dělají situaci ještě více nespravedlivou.

ivzez

Podle mne je problém v tom, že jde o sezónní práci, o kterou je obecně mnohem menší zájem než o práci celoroční.