zjentek

Kolik salmiakových pastilek je možné sníst na posezení?

Chlorid amonný, salmiakové pastilky.

Keplelre, já teď zblajznul polovinu balení 90g a nemůžu se „dožrat“! Znáš ten pocit? Otevře se balení třeba kešu ořechů, sní se deset a pak se pro jistotu psychicky určí limit: ták, ještě pět a končím! Jenže nakonec se zblajzne celý balení. Totéž platí pro většinu různejch balení, určitě znáš… No a přesně tohle mě teď potkalo s těmi pastilkami. Lékořicové mám taky, ty jsou příliš silné, tam umím stopku včas, ale tyhle salmiakki prostě nedokážu brzdit! Nic mně není, cítím se fajn, ale přesto bojim bojim! Co myslíš? Už jen název „Salmiak pastillen“ a mé „cumlání jak nezavřený“ jde proti logice života. (;

Zná někdo max. povolený limit těch „bonbónů“?

Nejlepší odpověď
marci1

Strojový překlad:
„Zdraví a bezpečnost
Německo a Evropská unie
Před zavedením současného Evropské unie v celém Společenství seznam povolených látek určených k aromatizaci používaných v potravinách , národní legislativa potraviny v Německu požadováno, aby obsah z výše 2% chloridem amonným (salmiak sůl) v salmiakki, byl povinen nést označení „pouze pro dospělé lékořice – Ne Dětský lékořice“( Erwachsenenlakritz – Kein Kinderlakritz ) na obalech v Německu. Pokud je obsah složky chloridu amonného (salmiak sůl) byla mezi 4,49% a 7,99%, prohlášení „extra silný“ ( navíc Stark ) se také zapotřebí na obalu. Více než 7,99% chloridu amonného (salmiak sůl) nebylo povoleno v Německu.
Kromě toho se používá v cukroví, salmiak se také používá k aromatizaci vodky , čokolády , destilovanou žito brandy , zmrzlina, kolové nápoje, snus , a maso .“
https://cs.qwer­tyu.wiki/wiki/Sal­ty_liquorice

„Evropská unie se v roce 2012 pokusila prodej salmiakových pamlsků ve Finsku zakázat, protože mnohonásobně překračují povolené množství chloridu amonného, ale nařízení se pro velký odpor udrželo v platnosti jen několik měsíců. Finové se zkrátka svého slaného pendreku jen tak nevzdají.“
https://fin.ff­.cuni.cz/cs/2017/­11/14/podivne-finske-pamlsky/

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že je to omezeno jen tím, jak je salmiak hnusný. Určitě bys nesnědl tolik, aby tě to zabilo, dřív bys totiž hodil ukázkovou tyčku. Ne, že bych takovou bejkárnu někdy zkoušel, na to nejsem dostatečný trotl, ale počti si ve wiki.

Tak to bych rád věděl, co to ty „salmiakové pastilky“ jsou. Neznám to, ale pokud tam salmiak vůbec je, tak jen v nevýznamném množství. Nemáš odkaz?

Kelt

Vím, že salmiak, je chlorid amonný – sal – sůl amoniaku, má charakteristický zápach a tvoří mlhu, kde je amoniak a chlorovodík. A nezkoušel jsem ani chlorid amonný a nevím, jakou koncentraci mají ty salmiakové pastilky a kolik jedna pastilka váží. Ale představa, že bych si kápnul do pusy chlorovodík, a pak amoniak, mi nedělá dobře už při tom pomyšlení. Ale když je tam třeba cukr, tak to nemusí být nejhorší. Takže to vyzkoušej a pak oznam výsledek.

mosoj

Keplere opět nula!

zjentek

@Kepler: Baštím tyhle:

https://www.e­bay.de/itm/1836820094­06

https://lifes­tylefood.ch/de/kat­jes-fruchtgummi-lakritz-und-sallos-lakritz/2689-sallos-salmiakpastillen-extra-stark-16x150g-karton.html

marci1

Pozor! V prvním odkazu je uvedeno: „Obsahuje lékořici – v případě vysokého krevního tlaku je třeba se vyvarovat nadměrné konzumace tohoto přípravku.“ 🙂