autacek

Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem?

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, řekl bych že člověkem můžeš být jen jednou. Někdo ani to ne, třeba takoví učitelé češtiny už z principu lidmi NEJSOU! (Proto je pro ně rezervováno speciální oddělení v pekle, kde budou muset až do konce věčnosti dokolečka na tabuli psát: „Sveřepý šakaly zavyle vily na visokí mněsíc!“) ;) :D :D

Fakt je, že vždy s nemalou závistí obdivuji jedince, kteří s jazykem neválčí jako já (mně stačí ke vzteku i rodná čeština, natož cizí jazyky) a bez sebemenších potíží šprechtí, parlevůzují atd. – nechápu, kde jsem se flákal (a z jakého důvodu), když se rozdávaly jazykové vlohy. :(

Každopádně se podepíši pod tvrzení, že s dobrým jazykovým vybavením je na tom člověk NESROVNATELNĚ lépe! :)

Další odpovědi
orwell

Říká se to, ale musíš to brát trochu jako nadsázku. Pokud budeš lékařskou kapacitou a jezdit po světě se svými přednáškami, pak se určitě jazyková vybavenost hodí. Ale pokud budeš automechanikem, specialistou na výměnu brzdových destiček a výfuků, sedícím celé dny na zadku v dílně, pak ti znalosti cizích jazyků budou tak nějak na dvě věci. Jazyky je třeba se nejen naučit, ale také je využívat! Když bude zedník vědět, jak se řekne cihla v pěti jazycích, bude to pořád stejnej zedník, jen bude vědět, jak se řekne cihla v pěti jazycích. Tím chci jen říct, že jazykové znalosti samy o sobě ze mě většího odborníka neudělají, tedy pokud nejsem průvodcem zahraničních turistů, překladatelem, atp.

Edison

Něco na tom bude… Aspoň kapku… Neumím nic, ale mám osobně vyzkoušeno, že jak se tak nějak domluvím krom češtiny a slovenčiny ještě dalšími čtyřmi jazyky, tak se tak nějak po tom světě pohybovat můžu.

tyrox

Určitě jo, pokaždé když začneš mluvit jiným jazykem a mluvíš tak moc, že potom už v něm i přemýšlíš, bezpochyby cítíš podstatnou změnu, takovou jako bys najednou byl prostě jiného občasntví 🙂 .

EKSOT123

Nejlepší by nejspíš bylo, kdyby lidem stačila jedna řeč a soustředili se na věci, které je dělají lidmi. Samozřejmě pokud člověk zná kulturu více národů, mohl by mít větší nadhled, atd.

Mám tu mnoho vtipů, aspoň vzoreček:
>„Prase umíš francouzsky?” „Uí, uí.”
>Slyšeli už jste o té blondýnce, co s sebou nosí do francouzské restaurace pas?

Co udělá blondýnka, když se jí narodí dítě, které má s Němcem?

Začne se učit německy, aby mu rozuměla.

Blondýnka se chlubí kamarádce: „Já jsem tak šťastná, že nejsem Francouzka!” „Ale proč?” „Protože neumím francouzsky ani slovo.”

EKSOT123

No já mám bratránka, co soukromně spravuje auta bez diagnostiky. Má už těsně před důchodem a nechce už to toho jít. Ale to je mimo otázku.
Jen mě mrzí, že tradičně, když napíšu něco, co stojí za pozornost, tak si toho skoro nikdo nevšimne. Mám na mysli znalost jazyka versus znalost kultury. Jazyk člověku sice pomůže v praxi, ale když je to pouze pracovně, o kolik to posune člověka? Neposune ho víc, když i se špatnou znalostí jazyka pozná mnoho zajímavých věcí v cizích kulturách?
Ale přece jen: Otázka na rádio Jerevan: „Je v Sovětském svazu dovoleno číst výroky Mao-Ce-Tunga?”
Odpověď: „V principu ano, ale pouze v originále.”

orwell

Tak snad se mi to konečně podaří dopsat, začínám dnes už potřetí, hroutí se mi internet. Takže k věci: čekal jsem, že se někdo ozve. Rozhodně se nedomnívám, že znalost cizích jazyků je něco z gruntu zbytečného, ba přímo nekalého. Já sám mám k jazykovým znalostem úctu a velmi pozitivní vztah, i když se sám žádnými většími schopnostmi v tomto směru nemohu pochlubit, bohužel. Ale kromě přísloví v otázce tazatele existuje také jedno, které praví, že vůl zůstane volem, i kdyby na housle hrál. Ona ani perfektní znalost třeba tří světových jazyků sama o sobě nezaručuje, že dotyčná osoba jimi vládnoucí není jinak nešika či hajzl. Proto jsem ve své odpovědi použil slovo nadsázka.
Edison: Tím, co jsi mi v diskuzi napsal, jen potvrzuješ, co já tvrdím. Prostě patříš mezi jedince, kteří k výkonu svého povolání jazykové znalosti potřebují a také je stále využívají. Znám taky dost lidí ze svého okolí, kteří žádný cizí jazyk neovládají a ani k výkonu svého povolání vůbec nepotřebují.
Alien: Proto jsem napsal: “… automechanikem, specialistou na výměnu brzdových destiček a výfuků…“ Samozřejmě, že diagnostika soudobých automobilů je něco jiného a zdaleka ne každý automechanik je této činnosti schopen. Já tvrdím, že v této oblasti by měl pracovat ing. a ještě k tomu proškolený. Představa diagnostického přístroje, který ti po připojení k el. instalaci vozu vždycky přesně napíše která součástka je vadná a co je třeba učinit, je dost naivní. Sám jsem byl přítomen předváděčce takové mašinky fy BOSCH v ceně několika set tisíc (bez software), kdy předvádějící a školitel v jedné osobě vybouchl a nebyl ani s tímto přístrojem nalézt na testovaném vozu přidřený vstřikovač. Ale takových příhod bych mohl napsat víc. V komplikovaných případech, kdy jde tzv. do tuhého, obvykle všechna literatura a další inf. zdroje mlčí a pak je to jenom na tom přístroji, co máš mezi ušima. A pravděpodobně ti nepomohou ani jazykové znalosti.
Ale jinak samozřejmě slovy profesora Hrbolka nevidím důvod, proč by si i skladník ve šroubárně nemohl přečíst Vergilia v originálu.

aliendrone

Chápu jak to myslíš, ale dokonce ani „specialista na brzdové destičky“ (bez ohledu na diagnostiku a její omezení) může mít potíže, POKUD si neumí něco přečíst v cizím jazyce. Vymyslím příklad – specialista na Škodíky a jejich brzdy/brzdové destičky si v pohodě medí, dokd nepřijede Fóbií frajer s tím, že chce nové destičky. OK, je to profík, hurá na to, sundá kolo a ČUMÍ WAS IST DAS? To vypadá jako karbonkeramické kotouče, můžu mu na to dát tyhle destičky? Ano, na letáku k ním (popř. na krabičce) je něco anglicky napsáno, ale CO? Poprvé v životě vidí na Škodovce zakázkový díl, pravděpodobně z nějakého závodního speciálu a veškerá dosavadní zkušenost je mu k ničemu. Co když použitím obyčejných destiček ty kotouče zničí (a způsobí nemalou škodu)?

Ale nechť – i ten „nej nej nej“ specialista si občas něco koupí, dostane k tomu „povinný CZ letáček“ (anebo také NE!!), ovšem tlustý manuál v jiných jazycích je pochopitelně přiložen. V něm je podrobně a „proidiotsky“ vše vysvětleno, ale to je mu prd platné, že? Nikdy ses s něčím takovým nesetkal?

A jiný příklad – co třeba nákup lepidla – prodavač ví pendrek a i kdyby něco věděl, STEJNĚ ti to prodá (aby byl kšeft) a ty si koupíš na jeho doporučení lepidlo, které např. NENÍ voděodolné, což by sis na obalu přečetl – pokud bys uměl. Atd. atd. ;)

Není to tedy jen o tom, že by si „skladník nemohl přečít Vergilia v originále“, ale jde i o reálnou životní potřebu jazykových znalostí.

orwell

Taky chápu jak to myslíš, ale takhle dojdeme k závěru, že si za chvíli bez znalostí cizích jazyků ani (_!_) neutřeme. Ale ono to zase není až tak kritické. Co se týká těch automechaniků, nevybral jsem si je náhodou. Mohl bych ti dohodit (k diskuzi) dvě kantorky jazykářky, které učí léta na jedné škole produkující právě tyto odborníky. Co ale chceš od kluků, kteří přicházejí ze ZŠ se čtyřkami a leckdy nepřečtou souvisle ani text v češtině! Nutit je do studia cizích jazyků je v takových případech holý nesmysl, ale myslet si o tom můžeš co chceš. Po vyučení a odchodu do praxe velmi pochybuji, že se vrhnou do studia a budou na nemalé vlastní náklady s vervou dohánět to, na co 3 roky kašlali a co mohli získat téměř zadarmo. Tomu prostě nevěřím a ani jsem takový případ neviděl – zatím. Myslet si, že jednou zde budeme všichni umět anglicky je čirá utopie. Ale kdo na to má, nechť se naučí klidně několik světových jazyků a navrch třeba i papuánsky. Jde jen o to využití. Pokud je nebudeš používat, zapomeneš! Myslím si, že např. učit se pracně hrát na piáno, abych si 1× ročně na Štědrý den zabrnkal tři koledy je dost velký luxus.

aliendrone

Pochopitelně, že jazykové znalosti nejsou ŽIVOTNĚ nutné. Známe i případy, kdy i s rodným jazykem (a téměř nulovou znalostí cizích jazyků) se z jednoho stane šajba světového formátu > např. G. Bush ml.

Zacházíš dost nad rámec otázky – nikde nikdo nepíše o „vynuceném učení“ cizích jazyků, diskuze je pouze o tom, že jejich znalost je PROSPĚŠNÁ, nikoliv nezbytná.

Víš, věnoval jsem značně větší úsilí jazykové výuce, než většina ostatních (soukromé lekce, dokonce i „výuku ve spánku“ atd.), přičemž upřímně – VÝSLEDKY mám HORŠÍ, než mnozí ti, co to „dávají levou zadní“ bez znatelnějšího ú­silí.

Ani nevíš jak je k vzteku pouhé sledování živé diskuze v cizím jazyce, zatímco jiní v něm bez problému vtipkují. Naučit se DOBŘE cizí jazyk je pro mne asi stejná utopie, jako naučit se zpívat (a tím myslím tak, aby si lidé nezacpávali uši a citlivější jedinci rovnou neumírali)! Možná proto to vnímám jinak.

Zkrátka ať to beru z jaké strany chci, tak umět cizí jazyky je prostě VŽDY výhodnější, než neumět. Rozhodně se nedá tvrdit, že znalost cizího jazyka je ke škodě, NAOPAK to ovšem být může a je jedno, jestli jde o automechanika nebo o „ředitele zeměkoule“ a s tím využitím… stačí se jen podívat na tento web. Pokud by uživatelé uměli obstojně anglicky, mohli by téměř vždy od strejdy googla dostat odpověď rovnou a nebyli by nuceni se jich dožadovat zde.

Já bych spíš zterminoval výuku malování, zpívání či propagandu (občanskou nauku) – tomu ať se věnují školy se speciálním zaměřením – prostoru je tu dost. On i úplný jouda (který v životě cizí jazyk nepoužil) občas vyjede za kopečky na dovču a je na tom o DOST lépe, když v případě zbloudění se umí zeptat na cestu jinak, než česky. ;) :D :D

orwell

No, já si myslím, že už jsme se oba dost vzdálili původní otázce. Nechci se už dál v tom pitvat, to by nebralo konce. Kdo chce, i tak pochopí, co jsem svojí odpovědí myslel. Nikde jsem netvrdil, že je výhodnější jazyky neumět, než umět. Ostatně ono není nikdy na škodu umět něco navíc, ať se jedná o cokoliv. Ale nemůžeme všichni dělat všechno, zpravidla je třeba si vybrat. To už jsem opět na začátku 🙂 a opakoval bych se. Nakonec nemusíme mít na všechno stejný názor.

aliendrone

Uff, to jsem se lekl, že to zakončíš: Nakonec se stejně všichni sejdeme „na Barťáku“! ;) :D :D

Edison

Orwelle, kapku se pleteš. Nepovažuji se za špičkového vědce, jezdícího po konferencích. Jsem obyčejný servisák, tedy spíše ten „zedník“. Ale bez schopnosti se domluvit v místě, nemluvě o tom domlouvat se se zákazníkem odborně, bych tu práci dělat fak nemohl. Jezdím po servisu po celé Evropě. Takže tak, jak to píšeš to není. A mohu dále směle říct, že i v firmách, jako kej třeba siemens, stadler, secheron… se i když sedíš v kanclu v Pze prakticky jinak, než německy nekomunikuje. Bez ohledu na to, jestli jsi projektant, programátor, nebo servisák, jako já. A jazyky jsem se nikdy neučil. Jen z ruštiny jsem maturoval za 4. Dnes by moje ruštinářka čučela jak sůva z nudlí.

Zkrátka… podstatná je schopnost, ne toliko znalost. Moje máma uměla německy perfektně. Ale prostě nemluvila…Já to mám obráceně… Mluvím přesto, že neumím… 😁

aliendrone

orwell>>> Myslíš to dobře, jen ten příklad s automechanikem není moc dobrý. V praxi totiž dnes mezi automechanikem a „robotem“ na montážní lince rozdíl skoro žádný není, jen v šíři úkonů.

Do zástrčky připojí kabel diagnostiky a pak si přečtou, kde má auto bebí. Sakra! Všechny ty programy jsou ve všem možném jazykovém provedení ENG, D, FR, RUS – jen ta čeština na potvoru chybí! Jestli automechanik neumí alespoň základy angličtiny, tak ti SNADNO z auta udělá šrot! :)

To taková obyčená hajzlbába… SAKRA! I ta je na tom lépe, když se s cizinci domluví. ;) :D :D