df

Kolik procent z hodnoty historického předmětu dostane nálezce v jinych státech, pokud ho odevzda?

Nejlepší odpověď
Pepa25

První principiální úprava byla už v římském právu, která říkala, že vlastníkovi pozemku patří vždy alespoň polovina pokladu, ale jestliže jej nálezce hledal bez jeho dovolení, pak poklad celý.
Toto se pak různě měnilo v různých dobách a zemích. Princip ale zůstával podobný, např. ve Švýcarsku patří poklad vlastníkovi nemovitosti, nálezce má nárok na přiměřenou odměnu až do poloviny hodnoty (čl. 723 odst. 2 a 3 ZGB).
Do toho vstupují moderní metody hledání pohladů, ale také zájem státu chránit kulturní pomátky (+komunistická epizoda, které omezoval soukromé vlastníctví na úrok státu obecně).
Takže např. ve Spojeném království mají Treasure Act z roku 1996, který definuje, co je to „poklad“, který náleží koruně a je povinost ho ohlásit. Nálezce dostane nálezné podle rozhodnutí Treasure Valuation Committee – nic bližšího k tomu není, kromě toho, že maximum je tržní hodnota. Co nespadá po „poklad“ náleží nálezci nebo vlastníku pozemku, stát (muzea) to pouze případně vykupují.

Zdroj: http://www.le­gislation.gov­.uk/ukpga/1996/24/­contents

Další odpovědi
Klaproth

K tomu by bylo zapotřebí znát zákony oněch jiných zemí. Pochybuji, že se tu najde dobrovolník, který je bude studovat.