ten který je

Kolik procent patří nálezci?

Ahoj všichni.Kolik procent patří nálezci předmětu v hodnotě přibližně 5000kč?Svojí blbostí jsem zapomněl v jednom baru tašku ve kterém byl hudební přehrávač ipod.Ted doufám že ho našla barmanka.Chtěl bych jí dát odměnu (pokud ho našla).Díky za radu. ☹

Nejlepší odpověď
Luss

Vkladam cast zakona, co toto osetruje: (tedy podle odstavce 2 bych pocitala jako odmenu nalezci 500,– Kc)

§ 135*

(1) Kdo najde ztracenou věc, je povinen ji vydat vlastníkovi. Není-li vlastník znám, je nálezce povinen odevzdat ji obci, na jejímž území k nálezu došlo. Nepřihlásí-li se o ni vlastník do 6 měsíců od jejího odevzdání, připadá věc do vlastnictví této obce.

(2) Nálezce má právo na náhradu nutných výdajů a na nálezné, které tvoří deset procent ceny nálezu. Zvláštní právní předpis může jinak upravit oprávnění toho, kdo věc našel nebo ohlásil.

(3) Přihlásí-li se vlastník věci, která byla odevzdána obci podle odstavce 1, před uplynutím lhůty 6 měsíců od jejího odevzdání obci, je vlastník věci povinen nahradit obci náklady, které jí v souvislosti s opatrováním věci vznikly.

Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník
Pozn.: * zkráceno o odst. 4 a 5

Zdroj: http://finance­.idnes.cz/necha­te-li-si-nalezenou-petitisicovku-riskujete-az-rok-vezeni-p7p-/viteze.asp?c=A100309_­130049_viteze_bab

Další odpovědi
gnr54

10%

ReHu

V tomto případě, pokud ho barmanka má a vrátí – kolik uznáš za vhodné.
Souhlasím a také si myslím, že 10% je tak akorát.

kropitko

10%