Dr. Darko

Kolik procent jde státu z každé krabičky cigaret?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Okolo 75% ceny krabičky sežere stát. V Česku stát na daních oloupí lidi za 60 miliard Kč ročně, přičemž vydá na léčení (které se mimochodem ještě navíc PLATÍ jinou formou odvodu [reálně DANĚ] pouhých 6 miliard Kč, tedy trapnou DESETINU)!

https://www.i­rozhlas.cz/zpra­vy-domov/podle-ministerstva-zdravotnictvi-stoji-leceni-kuraku-6-miliard-podle-lekaru-je-to-daleko-vic_201108152­002_mvydrova

Další odpovědi
cukrar

Trošku složité na vysvětlení.
https://www.fi­nance.cz/506317-cigarety-a-dane/

Pepa25

Z krabičky cigaret v běžně ceně (předpokládám rozmezí konečné ceny 85 až 125 Kč, klasicky 20 ks cigaret) jde státu na daních zhruba 72 až 80 Kč. Procenta si určitě dopočítáte sám.

Pepa25

aliendrone: to vyjádření Hegera ne korigováno hned v odkazovaném článku.

aliendrone

Pepa25>>> Jistěže jsem si toho všiml. A tato „korekce paní doktorky“ je v tomtéž článku následně zpochybněna. Pravda je, že kuříci platí zdravotní pojistění a veškeré výdaje navíc za léčení chorob v souvislostiu s kouřením si MNOHONÁSOBNĚ přeplatí formou spotřebních a dalších daní. Ostatně paní doktorka medicíny jistě rozumí ekonomice a finančním tokům lépe, něž nějací blbí ekonomové, že? Paní doktorka např. zapomína na „úspory za nevyplacené důchody“, na které si kuřák celý život platí a často se jich ani nedožije. Když brát do důsledků, tak ZCELA do důsledků, ne jak se to hloupým žvanilům (případně placeným chytrým žvanilům) podobných paní doktorce hodí do krámu. Kuřáci (podobně jako pijáci alkoholu) jsou VÝRAZNÝM ZDROJEM příjmů státní pokladny, kdyby NEBYLI, tak kouření zfleku zakážou, to je nad Slunce jasné. Tyhle pindy alá paní doktorka mají jen zdůvodnit nepřetržité zvyšování daně a uchlácholit nakrklé kuřáky! ;) :D :D

BTW – na cigaretách pašovaných z Ukrajiny stát nemá na daních ANI KORUNU. Tedy usuzuji z tvých cigaret za 85Kč, že jsou pašované, v trafice dnes za tuto cenu cigarety (20ks krabička) nekoupíš. ;) :)

Pepa25

Je hezké, že to cítíte, že je to mnohonásobně, bohužel fakta jsou přesně opačná. Samozřejmě je obrovský problém správně ohodnotit náklady kouření (přímé a nepřímé), ale studie jsou a všechny se shodují, že náklady převažují. Příklad: https://www.ncbi­.nlm.nih.gov/pmc/ar­ticles/PMC4502­793/ )stačí si přečíst Results resp. Conclusions v úvodu.

aliendrone

Pepa25>>> Co cítím s tím nemá co dělat. ;) :)

Studie je pěkná, ale četl jste ji? My se tu bavíme o tom, KOLIK vydělává STÁT na kouření/kuřácích a Vy do toho začnete tahat takové věci, jako ztráty ZAMĚSTNAVATELŮ na produktivitě (jako kdyby jim je stát nějak z eráru kompenzoval) nebo o tom, jak si kuřák zapálí z blbosti svůj dům. Ani tohle stát nezajímá, protože rekonstrukci NEHRADÍ, NAOPAK to VÍTÁ (v konečném důsledku zaměstnanost)! Velmi dojemnou položkou jsou „náklady na nekuřáckou veřejnost“ (tím myslí asi pasivní kuřáky). Ty miliardy, které se od státu dostává nekuřákům už vidím v barvách.

Tato studie která oplývá samými „The economic burden of smoking ESTIMATED (!!!) in terms…“ je pro mě z daného hlediska (STÁTNÍCH nákladů) stejně relevantní, jako předpověď počasí od TV paní věštkyně Jolandy a to vůbec nepřihlížím k tomu, že je to studie NCBI. Už jen z tohoto titulu bych byl ochoten celou pohádku smést ze stolu, podobně jako „objektivní zhodnocení počínání vlády v koronavirové krizi“ od jejího předsedy. ;) :D :D

Když budu chtít, tak vyrobím studii o tom, jak je DOPRAVA naprosto ztrátová a vrcholně nebezpečná záležitost, na kterou všichni doplácíme – pokud použiji podobnou metodiku. Inu, jak se říká – „Kdo chce psa bít, hůl si VŽDYCKY najde“! :(

Pepa25

Nejde o bití psa. Jak jsem napsal výše: z principu jsou jasné jen „benefity“ (výnosy z daní), ale náklady musí být jen odhadem (proto nechápu ty tři vykřičníky). Spíš by mě zajímal jakákoliv výpočet, který se bude byť jen blížit tomu, že náklady nejsou výrazně vyšší než výnosy. Máte nějaký?

aliendrone

Pepa25>>> Neznám přesnou strukturu rozpočtu, ale z principu (účetnictví) vím, že v něm zkrátka NEEXISTUJÍ položky pro něco jako „odhadem jsme vybrali na daních“ nebo „odhadem jsme investovali/vy­naložili přibližně…“, nýbrž zcela KONKRÉTNÍ čísla.

Tudíž se dá bez (relativně) velkých komplikací dospět k závěru „vybrali jsme tohle, vyplatili tamto“. Tedy pokud si p. ministr nedělá z huby „Prašnou bránu“ a vyloženě nelže (necucá si čísla z prstu), předpokládám, že v takovém případě by se ozvali odbornící (ekonomové), nějaká paní doktorka medicíny v tomto ohledu je irelevantní. ;) :)

Pepa25

Tak znovu: ano, ve státním rozpočtu máme jasnou položku výnosy z daně z tabáku + 60 mld. (příklad) Ale tím to jasné končí. Jaké jsou náklady kouření? Jen zdravotní náklady na lidí, kteří prokazatelně umřou na nemoc vyvolanou kouřením? Jak odlišit, co je způsobeno kouřením? Co vyšší nemocnost? nastoupí statistika, dělají se propočty. Ale to jsou jen odhady. Logicky. Nic lepšího nemáme.

aliendrone

Pepa25>>> Ale já přeci NEZPOCHYBŇUJI fakt, že některé věci jsou nezkalkulovatelné – přesně jak se píše ve Vámi odkazované studii > např. utrpení nemocného či jeho rodiny v souvislosti s chorobou způsobenou kouřením apod.

Já jen říkám (a znovu opakuji), že se principiálně VÍ z položek „MÁ DÁTI“ a „DAL“, KOLIK stát vybral a kolik na tyto účely vydal. A faktem je, že na kouření (potažmo kuřácích) vydělává tolik, že to celkem působivě poukazuje na obludnou prasoidnost současného systému, viz moje odpověď, no.