Awen2

Kolik platit za energie v 2kk mezonetovém bytě?

Dobrý den, chci se zeptat. Našla jsem si byt k pronájmu s přítelem a energie se přepíšou na nás a vůbec nevíme jaké zálohy dát. Poradíte mi jak dát nebo jak to máte vy? Jedná se o 2kk mezonetového bytu.Spotřebiče třída A+ a vytápění je novým kondenzačním kotlem s průtokovým ohřevem. Kolik si máme dát na elektřinu, vodu atd. Nevyznám se v tom, děkuji.

Odpovědi
Kepler

Na to není snadné odpovědět, záleží to na mnoha věcech. Já třeba platím v 1+1 za elektřinu i teplo po 800,– zálohy, vodu 250,–. Jsem ale sám a byt je mimořádně dobře tepelně izolovaný. Tak radši počítej minimálně dvojnásobek. Ale radši si to nechej určit majitelem, ten má určitě lepší představu. Výše zálohy se když tak dá později upravit.

zjentek

Dejte:
el: 1.000kč/měs
plyn: 1.000kč/měs
Voda: 500kč/měs
Tohle byste neměli „přepálit“ a po roce bych dokonce předpokládal navrácení nějakých přeplatků, zvláště pak za plyn, pak možná trošku za proud a „pramálo“ za tu vodu. Rozhodně to po tom roce doladíte a výši záloh nastavíce podle první fakturace, ale už teď to vypadá, že min. cca 25.oookč ročně určitě „vypláznete“.

Mimochodem, až budeš s energetickými podniky uzavírat smlouvy, budou se tě ptát na spotřebiče a podle toho ti sami doporučí vhodné tarify, u kterých se dá vedmi snadno odhadnout doporučená výše záloh, na tom není žádná věda, jen zvolte správně, protože i dealer někde od proudu se zpoza stolu může „utnout“.

mosoj

Tak ono také bude záležet jak drahého máte dodavatele energií!
1000 Kč za elektřinu se mně zdá moc. To platím já v rodinném domku a mám ohřev vody 160 l boilerem. Vy máte ohřev vody plynem. Takže těch 1000 Kč za plyn bude asi málo. Nicméně každý solidní dodavatel dovolí úpravu záloh i v průběhu zůčtovacího období. Takže po dvou či třech měsících uvidíte a můžete zálohy upravit. S tou vodou by to mohlo sedět, ale zase, rozdíly mezi cenami vodného a stočného jsou po republice velké.

Awen2

Kepler : My budeme právě první nájemníci a byt je nový a vše taky tak se předpokládá nízká energie. Takže nikdo neví.

Kepler

Aha, tak jedině srovnat s jiným podobným bytem. A radši dát pro začátek vyšší zálohu, než později doplácet.

struzzo

Můžu jen potvrdit, radši dát ze začátku víc a aspoň se pak nemusí doplácet. A je příjemné, když vám nějakou tu stovku vrátí. Na trhu se dají najít už dost dobří dodavatelé, my máme https://www.e­pet.cz/