Rokio

Kolik peněz by podle vás ideálně měl mít člověk na spořícím účtu?

Inflace převyšuje tři procenta a úrokové sazby spořících účtů se díky inflaci o poznání zvýšily. To je důvod, proč si myslím, že je dobré mít spořící účet a mít na něm nějakou fin. rezervu nebo-li mít fin. polštář.

Jak velká by podle vás ta rezerva měla být? Podle mě by měla být minimálně trojnásobek čistého měsíčního příjmu.

Pokud je dle vašeho názoru spořící účet špatný, která je vhodná alternativa?

Nejlepší odpověď
Hlada

Události v posledních letech ukazují, že dříve doporučované 3 měsíce jsou málo. Za minimum považuju půl roku, raději víc. Ani tak to ale není nijak závratná částka, aby nemohla být na spořicím účtu.

Další odpovědi
Disraeli

Souhlasím s Hladou, trojnásobek není dost, alespoň ještě 2× tolik.
Spořící účet je minimum, co člověk může mít a co si může zařídit. Lepší je mít víc příjmů a peníze investované (v nějakém kapitálu a komoditách), vzhledem k výnosnosti a zhodnocení. To je samo sebou. Spořící účty jsou vedlejší jistoty/stability, kam se dají ukládat peníze (píšu jen ukládat namísto zhodnocovat).
Spořící účet špatný není, ale rozhodně není třeba brát ho primárně a omezovat se jen na něj. Je lepší zvyšovat příjmy či hodnoty peněz a majetku a pak navyšovat i jistoty/rezervy ve formě spoření. Jakmile se příjem peněz i celkový majetek začíná (postupně) zvyšovat, je pak dobré to vhodně diverzifikovat. Čím větší je příjem, tím větší jsou možnosti a tím větší jsou další příjmy. Spoření na „běžných“ účtech (spořící účty jsou docela „běžné“, obyčejné) samo o sobě peníze neznehodnotí a už vůbec to rozhodně nezvýší příjmy (a tak je není možné dála výhodně zvyšvaot díky dobrému hospodaření, podnikání, investování a vytvářením pasivních příjmů).
Rezerva je jen jedna část dobrého hospdaření.

Každý má na to, aby dosáhl vícero příjmů a příležitost výhodně investovat má každý! (v KAŽDÉ době). Pokud nežije v komunismu/so­cialismu. Ani se tím nemusí detailně zabývat, když nechce, ale dosažení finanční stability a nezávislosti je jen otázkou vůle a CHTĚNÍ. A je zcela jedno, jestli má jako hlavní činnost podnikání nebo zaměstnání (avšak většinou během času samotné příjmy z dobrých investic převýší příjem ve formě mzdy/platu). Během času se to všechno navrství (peníze/majetek) i pro toho, kdo postupuje pomalu, opatrněji a moc se tomu nevěnuje → že by tomu obětoval přemíru času. Vyžaduje to pár znalostí a trochu málo iniciativy (v záčátku i pro získání těch znalostí a přehledu).

Kamix

Pokud člověk vybírá spořící účet pečlivě, může dneska najít i takový kde je zhodnocení 2,5 % . Já třeba na https://www.du­ofinance.cz/spo­rici-ucty-srovnani narazil přesně na takový účet u monety a jsem s ním dost spokojený. Mám tam zálohu pro nenadálé příhody a zbytek volných peněz pak samozřejmě investuji.

Disraeli

„…samo o sobě peníze *nezhodnotí..”