Crookyna

Kolik procent odvádí OSVČ z příjmů?

A je nějaké minimum?

Odpovědi
Lamalam

Pokud se ptáš na daň, tak je stejně jako všichni ostatní – 15%.

Tw!st

pozor, je to komplikovanější, jde o to jestli jste plátce nebo ne, dále se dá uplatnit sleva na DPH ve 40% to vychází na obrat ±410 tisíc, pokud jste v určité kategorii jako OSVČ, do té částky podáváte pouze daňové přiznání, nicméně jen za předpokladu že jste plátce DPH, pokud nejste, musíte podat alespoň daňové přiznání
Dále jsi nezmínil jestli máš na mysli DPH, nebo sociální a zdravotní pojištění.

Hlada

Nelze určit, protože to závisí na výši příjmů a formě podnikání.
Pro podnikání jako hlavní činnost je určené minimum pro zdravotní a sociální pojištění. Daň 15% a sleva 24 840 Kč je stejná pro všechny poplatníky.
Zvláštní kapitolou je DPH, u které nejdou určit procenta. Za určitých okolností může dojít i k nadměrnému odpočtu.

dalid

Ak by si ako OSVC za cely rok skoncil v strate alebo na nule tak by si zaplatil :
Daň 0 Kč
Zdravotní pojištění 20 976 Kč
Sociální pojištění 22 680 Kč

Zdroj: http://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/danova-kalkulacka-osvc#danKalkOsvc

McArthur

Nejnižší možnou platbou, kterou OSVČ zaplatí za rok je necelých 45000 Kč za zdravotní a sociální pojištění. Daň z příjmů je 0 Kč a předpokládá se, že není plátcem DPH. Této částky dosáhne při příjmech do asi 63000 Kč hrubého za rok. Tj. po zaplacení OSVČ zbyde 18000 Kč, což je na jeden měsíc normálního života.

Chce-li OSVČ dosáhnout na příjem 15000 Kč měsíčně (tj. 180000 Kč za rok) čistého, tak si musí vydělat alespoň 300000 Kč hrubého za rok. V obratu nesmí přesáhnout limit 1000000 Kč, jinak zaplatí ještě DPH. Nepočítám teď, že má paušál, odpočty na hypotéku, penzijko, děti apod.