plebs

Kolik občanů může být v Česku ohroženo chudobou?

Peníze na týdenní dovolenou mimo domov nemá 28% obyvatel EU.
Mezi lidmi spadající podle Eurostatu pod hranici ohrožení chudobou je to 60%.
V Česku je to jenom 57%, podle informací z různých zdrojů je v Česku ohroženo chudobou okolo 1 mil. obyvatel mám problém nemohu se dopočítat podobných procent.
Zdroj. ETUC

Nejlepší odpověď
zjentek

Já vždy říkám že SPOLEČNÁ KUPKA JE VŽDY STEJNÁ a v momentě, kdy se kupř. Babišova (to je příklad, ano) kupka jakkoli zvětší (známe ze statistik) tak mnoho dalších občanů se horem pádem přiblíží k chudobě. Někteří jsou zvyklí a jen se jim stav prohloubí, jiní k ní přičichnou prvně a ochutnají. Což je celkem prostý a jasný model a taky nevím, co je na něm k nepochopení (s otázkou souvisí). Takže přímá úměra se nabízí – čím více nenažraných, tím více ohrožených chudobou. Jsou snad nějaký nejasnosti? (;

A jak jste na tom s odříkáním, potažmo „vaší kupkou“ vy? Hlodně štěstí a hezký den VŠEM! (;

Další odpovědi
Pepa25

Že se nemůžete dopočítat není přkvapivé, každý si počítá statistiku trochu jinak – ETUC logicky tak, aby vyšla co nejhůře (a odůvodnila existenci a silnou roli odborů). Takže zdroj je samozřejmě Eurostat, ale pak k tomu dodají vlastní výpočty … Dávám odkaz na celý zdroj:

Zdroj: https://www.e­tuc.org/en/pres­srelease/low-income-leaves-35-million-without-holiday

Lgee

3,7 mil.

dubraro

Většina.

Ametyst

Otázka přišla těsně předtím, než dojde ke zdražení úplně všeho kvůli nemoudrému nápadu zavádět v EU zelený úděl. Aby došlo k ještě větším společenským a ekonomickým rozdílům mezi lidmi, mezi zeměmi i mezi světadíly. Evropské země jdou ekonomicky do kopru už teď poslední roky. Globální pohrdání daňovým poplatníkem, který je navíc ještě umlčován, už je za hranou. Daňový poplatník vydrží hodně, ale ne cokoliv.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Disraeli

zjentek, tak to vždycky říkáš špatně (a trvdí to spousta chudých, kteří tu svou „chudobu“ svádějí na jiné). Udej nějaké statistiky, čísla nebo teorie, proč to tak je, protože jinak je to s prominutím jen žvást. Nefunguje to takhle.
Hodnota ani peníze/bohatství se neakumuluje ve smyslu, že se krade nebo bere jiným. Tvoří se. Peníze dělají peníze (nikoli ve smyslu inflace).
Nejasnosti tam máš. Ekonomické, nesouhlasí to s ničím… projdi alespoň základy, před takovými neuváženými soudy.
Ve skutečnosti, čím víc bohatých, nebo i čím víc jsou bohatí, tak obyčejně se zlepšuje celková ekonomika a stav i průměrných lidí ve státě…

Platilo by to jen v případě, kdyby skutečně někdo kradl nebo tuneloval a podobně. Pokud normálně pracuje (podniká, investuje,…), tak se hodnota/peníze vytváří a NEPŘEROZDĚLUJÍ.

dubraro

Podle teorie máš pravdu ty, ale v praktickém životě zjentek. Totiž, celkové bohatství společnosti roste velmi pomalu. Řekněme 1% za rok. Pokud ale někdo znatelně zbohatne v měřítcích lidského života, během několika let, pak skutečně jeho bohatství vzniklo zchudnutím jiných. V Anglii mají přísloví, že v základech každého velkého majetku leží zločin.

Disraeli

Je to pravda teoreticky i prakticky…
Pokud si budou lidé myslet, že se bohatství a peníze jen přerozdělují (je fakt, že tak to třeba dělá EU), tak se této nenávistné a pomatené iluze nezbaví a zůstanou uvězněni kde jsou.
Ale jako mně je to jedno. Věřit můžete čemu chcete. Pokud věříte, že vás někdo „takhle“ okrádá… Svalovat vinu nebo nějaké těžkosti na jiné je u spousty lidí běžné.
Není to anglické přísloví, ale francouzký cítát o chudého autora-„bohéma,“ který se v ekonomii orientavoal asi jako každý chudý člověk… jeho romány se mi líbí a některé názory taky. Ale hodnotu peněz nechápel ani jak funguje ekonomika nebo ty peníze. V životě se přátalil is bohatými a sám se snažil zbohatnout (což se mu nedařilo). Své názory na ekonomii měl hlavně s funkce feudalismu – skutečnému obohacování na úkor ostatních a přerozdělování.
Je to jen obyčejný citát z knihy. Nic neznamená a není pravdivý. Podnikáním můžete zbohatnout raz dva, nikdo vám nebrání a příležitsoti mají všichni stjené. Nebo postupným investováním. A na ničí úkor!
V lidských možnostěch, b její společnosti je asi neomezené množství příežitsotí/způ­sobů, jak zbohatnout. Zbohatnout by klidně mohli všichni (ale s takovými názory nikdy nezbohatnou), protože peněz/hodnoty je dost pro všechny, taky proto, že se tvoří. BILIARDY a BILIARDY.

Disraeli

https://zpravy­.aktualne.cz/e­konomika/prij­my-domacnosti-rostly-presto-pribylo-lidi-ohrozenych-chud/r~82abe128653f11e­aa7deac1f6b220e­e8/
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ekonomika_%C4%8Ces­ka#Hlavn%C3%AD_ma­kroekonomick%C3%A9_in­dik%C3%A1tory_(v_mld­._K%C4%8D)
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Cesko#E­konomika

Disraeli

…V chudobě nebo na hranici chudoby je minimum lidí. To, že jsou „na hranici chudoby příjmů“ neznamená, že jsou chudí nebo že jsou na hranici REÁLNÉ chudoby. Jsou spíš prostě na minimální mzdě (to z nich chuďase nedělá).
Pokud bys to měl brát tak, kdo má skoro stejné (nebo i vyšší) výdaje, než příjmy, tak to bude i průměrný občan. Ale ne z nutnosti, ale protože lidi mají potřebu to, co si vydělají/dostanou za měsíc utratit.
V reálné chudobě jsou akorát bezdomovci, lidi bez příjmů (a dávek) a s výdajema a velmi zadlužení lidi. A většina bez příjmů/práce jsou často na nějaké podpoře. A ani to neznamená, že žijí v chudobě.

Disraeli

https://www.czso­.cz/csu/czso/prij­mova-chudoba-ohrozuje-necelou-desetinu-obyvatel (tipuju, že to teď bude tak o procento víc).

https://www.soc­.cas.cz/aktua­lita/jak-muze-pandemie-koronaviru-ovlivnit-chudobu-v-cesku-simulace-dopadu-na-miru-prijmove