Avatar uživatele
Rastyyy

Kolik nejvíce koulí se tam vleze?

Když máme krabici 1×8×8 a koule s průměrem 1, kolik nejvíce koulí se do krabičky vleze? Nechci po vás výsledek, ale postupuju správně? vypočítal jsem 64 (8×8), ale není v tom chyták? Děkuji

Zajímavá 0 před 3763 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Hamon

Ano, ne. Ano, je to správně, ne, není v tom chyták.
Ale zadání mi připadá až moc lehké, opravdu je to takto?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Pokud jsou koule ´nedělitelné´, máš to správně – úvahu i výsledek.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Spočítej si objem krabice, objem jedné koule a nakresli si to. Představ si, že máš stejné mince, výška není podstatná. Kolik se ti vleze na plochu o straně 8 (vzhledem k průměru mince)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
rigormortis

výsledek je 68…jelikož koule se nemusí skládat na sebe tak aby se středy překrývaly, ale můžou se skládat řady koulí cik cak.
Nejdřív si s počítej výšku jedné řady ( je to 0,86602540378­443864676372317075294), výška je dalších 8…takže si to podělíme =9,24, zaokrouhlíme na 9 řad, každá druhá řada má pouze 7 koulí, takže 5×8 a k tomu 4×7=68koulí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Hamon

rigormortis: co? Výška (průměr) koule i výška krabixce je 1.

před 3763 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
rigormortis

když se položí na kratší hranu, tak je to výška, pardon.
Nechtěl jsem to psát jako vzdálenost mezi středy v jedné ose z delších hran.
Dejme tomu: Představte si osový kříž s počátkem v rohu krabice, kdy osa x je 8 a osa y je také 8, osa z je tím pádem 1.
Každou řadu v ose X posuneme o 0,5 jedním směrem, tím pádem zjistíme, že v 1. řadě máme 8 koulí, v 2. řadě pouze 7 koulí, ve 3. zase 8 atd.
Teď jde o to, kolik řad takto můžeme naskládat (pravoúhlý trojůhelník s vrcholy ve středech, vypočtu výšku), tímto podělím celkovou hranu krabice ( tedy 8) a vyjde mi výsledný počet vrstev…tedy 9.

před 3763 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek