sesednizkola

Kolik nechal Karel IV. popravit lidi?

Nejlepší odpověď
annas

"V Pise došlo k povstání a palác, ve kterém císařští manželé přenocovali, byl podpálen, takže Karel IV. a jeho manželka si museli zachránit život útěkem v nočních úborech.

V následujících dnech Karel odboj potlačil a sedm vůdců povstání dal popravit."
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Karel_IV.

Karel IV a Židé – nezabránil jejich vyvraždění a nehodlal viníky přímo trestat a udělil amnestii.

"Židé byli služebníky komory krále, a ten je mohl zastavit. Roku 1349 zastavil Karel IV. frankfurtské Židy za patřičný finanční obnos představeným města. Když si pak občané města přišli vybrat svou zástavu a zabavit židovský majetek, zapálili Židé raději své domy a dobrovolně uhořeli. Téhož roku věnoval Karel IV. v Norimberku markraběti Ludvíku Braniborskému „tři domy nejlepších Židů… brzy po tom, co budou pobiti

Karel IV. tedy dovolil zábor židovského majetku a dal najevo, že chystané zavraždění židovských uživatelů nehodlá nijak trestat.

16. listopadu 1349 Karel udělil Norimberku povolení srovnat židovskou čtvrť se zemí a na jejím místě založit mariánský kostel a tržiště. Dne 5. prosince 1349 následoval pogrom, pro který Karel IV. předem vyhlásil amnestii na veškeré násilné činy proti Židům. Zavražděno bylo 560 Židů."
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Karel_IV.

Další odpovědi
Agneta

On ty v Norimberku (Židy) sám popravit nenechal, ale dostal za to povolení* (je vystěhovat za účelem zvětšení náměstí) tu truhlu plnou stříbra – vzpomínám si, že byla asi 30 cm vysoká, a potom asi 60 na 50 cm.

*)které jim vystavil – zachovalo se dodnes

(kolik jich přežilo už ani nevím)

marci1

7?

Mirdas

Jen Vojtu a Zděnka.