reganama

Kolik může mít maximální teplotu procesor,aniž by se poškodil a kolik stupňů je jeho provozní teplota?

Nejlepší odpověď
cochee

To je u každého procesoru jinak. Hlídá to i BIOS počítače, který po dosažení jisté meze umí procesor zpomalit (položka CPU thermal throttling). Je-li tato funkce vypnuta, je tam ještě poslední záchrana přímo v čipu, tepelná pojistka, která procesor zresetuje. Například můj cca deset let starý procesor AMD Athlon XP 2500+ má tuto maximálku na 85 °C. intel Core i7–990X z předloňska má povoleno max. 67,9 °C. Provozní teplota je pak jakákoliv od pokojové do maxima, záleží na momentálním výkonu procesoru. Ve skutečnosti je povolená spodní mez provozních teplot procesoru ještě nižší, třeba 0 nebo 5 °C.

Další odpovědi
huxa

Jak píše cochee, ovšem dodám, že než dojde k trvalému poškození procesoru, může pracovat chvíli i v teplotách nad 100 stupňů, většina i nad 120, ovšem je to čistě krátkodobé.