zjentek

Kolik metrů krychlových plynu dostaneme z jednoho kilogramu oxidu uhličitého?

Emefej tak řekněme taková klasika, no- kilo plynu v bombě/bombičce, třeba plnící (sodovka, střelba, pneu, akvárko…). (;

Odpovědi
Emefej

Nelze odpovědět, nezadal jsi stavové podmínky. Za normálních podmínek 44 g CO2 vyplní objem 22,4 l. Na kila a kubíky si to přepočítej.

Kelt

Plyny vyplní objem nádoby. Vypočítej si to dle parametrů PV = nRT, a z toho si vyjádři V, objem. Potřebuješ znát tlak, P v Pascalech, teplotu T, v Kelvinech, R je plynová konstanta, najdeš a to n je počet molů, ve tvém případě je to 1000/44
1000 g je 1 kg, a 44 je molární hmotnost CO2.

zjentek

Chlapi, chápu. Vy mně to prostě NECHCETE říct, bo jste na mě tuze hodní a chcete, ať také „něco vím“, že? (;

Emefej

Je to asi 0,5 m3 za normálního tlaku a teploty.