MichaelOffic

Kolik maximálně wattů zvládne elektrická síť z hliníku, aby to nezničilo dráty?

Odpovědi
Justin1

To nedokážu říct. Vím jenom to, že záleží na průřezu vodičů, protože odpor vodiče je nepřímo úměrný jeho průřezu. Čím větší je odpor přívodního vodiče, tím větší část přenášeného příkonu připadne na zahřívání tohoto vodiče (podle vztahu pro příkon P = U · I = R · I², kde U je napětí, R je odpor a I je proud).

zdenek l

Odpor vodiče R závisí na druhu materiálu, průřezu vodiče a jeho délce.
https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Elektrick%C3%BD_od­por

Kazatel

Polovinu toho co v mědi, plus mínus cosinus.

Jiří Bohumil

Zatížení vodičů se udává spíše v ampérech, tedy v elektrickém proudu který jsou schopny bez poškození přenést.
Co se týká jejich zatížení, jde rovněž o to, jak jsou vodiče provedeny a uloženy. Zda jde o kabely (ve společné izolaci), nebo samostatné vodiče v trubkách ve zdi. Dále zda jsou uloženy na povrchu, nebo ve zdech, případně třeba na hořlavých podkladech.
Takže celá věc je poměrně složitější.
Ale velmi, velmi zjednodušeně, třeba ve vztahu k nejčastějšímu použití hliníkových vodičů a kabelů ve starších instalacích a zejména v panelácích, kde jsou stále ještě v mnoha případech tyto sítě v provozu, se dá říct, že hliníkový vodič o průřezu 2,5 mm2 (nejčastěji používaný pro světelné obvody) by mohl být max. zatížen do 10 A (tedy pro max. zatížení cca 2300W), a pokud jde o zásuvkový obvod a pokud má průřez 4 mm2, tak max. do 16 A (tedy cca 3680W). Takže jištění pojistkou, nebo jističem maximálně těchto hodnot.
A vodiče ve vedení se většinou mírným a krátkodobým přetížením nepoškodí. Větší problém u hliníkových vodičů jsou hlavně spoje a připojení zásuvek a přístrojů. Zde, vlivem možnosti uvolnění hliníku ve spojích, mohou vznikat přerušení a t.zv. přechodové odpory, jež mohou způsobit nefunkčnost a případně i zahoření v instalaci.
Takže se doporučuje, v určitých intervalech a to zejména v zásuvkách, spoje dotáhnout. Pochopitelně pouze odborníkem, případně při spolehlivě vypnuté celé elektrické instalaci jističi a nejlépe i na hlavním přívodu a spolehlivým ověřením beznapěťového sta­vu.