Startred

Kolik má čeština fonémů, morfémů a slov?

Nejde mi o přesný počet ani o vyplnění nějakého domácího úkolu (i když nevím, jak by tohle mohl dát někdo jako domácí úkol).

Nejlepší odpověď
annas

Jen vám poradím, školní úkoly zde nevypracováváme.

  1. Uvědomte si, co je foném. Je to abstraktní pojem, konstrukt, který vzniká v hlavě a v řeči se projevuje jako fón, tedy hláska. počet fonémů se liší od počtu grafému, tedy písmen.
  2. Morfém – jednotka slova, které spojuje formu s významem. Morfémem je předpona, přípona, koncovka. kořen a tzv. vpona, která nemá vlastní význam a vkládá se mezi jednotlivé části slov nebo u zdrobnělin. Např. ve slově malinký – malilinkatý.

Myslíte, že je to zjistitelné?

3. Slovo – je skupina hlásek, nebo i hláska jedna. tvoří celek a má význam.
Přesný počet slov není možné zjistit, i když velkou část najdeme ve slovníku.

Kolik je přibližně slov v češtině, jste se učili ve škole v rámci nauky o slovní zásobě.

K doplnění

Nenapsala jsem domácí, ale školní úkol. V tom je rozdíl. Můžete probírat na střední škole a studujete podle pokynů učitele.

Foném – nejednodušší dotaz, když víte, co foném je

Počet slov je jen odhad.

Rozumíte-li pojmu morfém, těžko odhadovat jejich počet. Jedině se podívat do frekvenčního slovníku Marie Těšitelové, kde najdete víc informací.