Avatar uživatele
Pokročilý

Kolik m. čtver. připadá na poníka?

Dobrý večer,
uvažuji o koupi poníka k ustájení 24/7. V Jezdectví jsem četla, že na jednoho koně připadají nějaké metry pastviny. Nevím kolik, ale zajímá mě spíš, kolik m. čtver. připadá na poníka 100-125 kvh?
Děkuji
Doplňuji:
Tak nějaký průměrný růst, zimní dokrmování

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jen pro pastvu, nebo i pro zimní krmení ? Záleží na tom, jak je pastvina kvalitní a kolik toho na ní vyroste.
Doplňuji:
Počítej, že potřebuješ pastvinu cca 0,2 - 0,4 h . K tomu počítej na jeden den 2 - 4 kg sena a cca 0,2 ,0,5 kg jádra. Samozřejmě ještě další doplňky, jako je mrkev, brambory , jablka a podobně.


Avatar uživatele

Odpověďět na tuto otázku nelze jednoznačně.
Záleží na mnoha okolnostech. Především jak bude poník používán, tedy v jaké zátěži, podle toho bude potřebovat krmení. Žádný kůň ale nevydrží jen o pastvě!
Navíc nevím, proč chceš počítat nějaké metry čtvereční na centimetry koníka, protože základní přirozená potřeba koně je, že nesmí být držen
o samotě!
Kůň je stádové zvíře a pokud chceš držet koníka samotného, dopouštíš se týrání zvířat
a porušíš zákon na ochranu zvířat proti týrání! Takže počítej s tím, že budeš muset mít poníky nejméně dva!
Dnešní trend držení koní 24/7 (tedy trvale) venku se mi moc nepozdává. Jde o to, že v "konzervativním" typu ustájení a chovu koní musel mít majitel alespoň základní znalosti o chovu koní a jejich ošetřování nebo si koně ustájil v tzv. nájemní stáji, kde o ně bylo odborně postaráno (na náklady majitele).
Dnes si kdejaký poučený laik myslí, že může mít jen tak koně
na kdejakém palouku za barákem celoročně, nejlépe bosého a ušetří nejen na ustájení, ale i na krmení atd.
Takové pastevní "ustájení" bývá ovšem i velkým rizikem pro takto držené koně. Jednak jsou v podstatě ponecháni svému osudu, může dojít k jejich napadení cizími zvířaty, druhými koňmi, lidmi atd. Při zběžné kontrole majitele může snadno dojít k přehlédnutí změn v chování nebo příjmu potravy, vody atd. Koně se musí i při takovém typu ustájení přikrmovat a to navíc velmi vydatně (zvláště v zimě potřebují dodat energii ve formě kvalitní výživy), je třeba jim i v zimě zajistit přístup k napajedlu nebo nezamrzlé vodě atd. atd.
Takže hlavně nepočítej centimetry poníka a metry louky, ale počítej s více jedinci a vůbec si to celé dobře rozmysli, jestli si vůbec potřebuješ tak nutně poníky pořizovat.
Tady se můžeš poptat, jedná se koňácký chat:
http://www.ifauna.cz/…
Doplňuji:
Dávám k přečtení poměrně aktuální vyhlášky, předpisy a zákony, které se týkají držení koní. Autorka je MVDr. a aktivně se zabývá "koňskou" problematikou. Podotýkám, že od letošního ledna došlo ještě ke zpřísnění¨
a v novém zákoníku je několik odstavců, které se zvířat také týkají.
http://www.ifauna.cz/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

Doufám také, že je ti známo, že pro držení koně potřebuješ vyřídit některé předpisy.
Zjistět si, v jaké oblasti(dle platného územního plánu) je váš pozemek a zda je toto využití pozemku vyjmenováno alespoň v přípustném využití území. Pokud ano, není problém, zajděte si na Agenturu pro zemědělství a venkov, zaregistrujte hospodářství, zakreslete do mapy a je po problému.
Ke stavbě přístřešku pro koně musí vyjádřit souhlas všichni sousedé.

Avatar uživatele

anonym

Formulaci doplnění moc nerozumím, ale během odpovídání jsem se dozvěděla, že nejlepší minimální počet koní jsou čtyři. Jeden je týrání a porušování zákonu, dva prý budou vzájemní závisláci.
http://www.ifauna.cz/…

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zvířata

Zlatý Drap 1221
Zlatý beer 710
Zlatý www 558
Zlatý briketka10 375
Zlatý annas 338
Zlatý ReHu 310
Zlatý hanulka11 296
Zlatý marci1 295
Zlatý gecco 272
Zlatý mosoj 262

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.