Coliffe

Kolik m. čtver. připadá na poníka?

Dobrý večer,
uvažuji o koupi poníka k ustájení 24/7. V Jezdectví jsem četla, že na jednoho koně připadají nějaké metry pastviny. Nevím kolik, ale zajímá mě spíš, kolik m. čtver. připadá na poníka 100–125 kvh?
Děkuji
Doplňuji:
Tak nějaký průměrný růst, zimní dokrmování

Odpovědi
Drap

Jen pro pastvu, nebo i pro zimní krmení ? Záleží na tom, jak je pastvina kvalitní a kolik toho na ní vyroste.
Doplňuji:
Počítej, že potřebuješ pastvinu cca 0,2 – 0,4 h . K tomu počítej na jeden den 2 – 4 kg sena a cca 0,2 ,0,5 kg jádra. Samozřejmě ještě další doplňky, jako je mrkev, brambory , jablka a podobně.

anonym

Odpověďět na tuto otázku nelze jednoznačně.
Záleží na mnoha okolnostech. Především jak bude poník používán, tedy v jaké zátěži, podle toho bude potřebovat krmení. Žádný kůň ale nevydrží jen o pastvě!
Navíc nevím, proč chceš počítat nějaké metry čtvereční na centimetry koníka, protože základní přirozená potřeba koně je, že nesmí být držen
o samotě!
Kůň je stádové zvíře a pokud chceš držet koníka samotného, dopouštíš se týrání zvířat
a porušíš zákon na ochranu zvířat proti týrání! Takže počítej s tím, že budeš muset mít poníky nejméně dva!
Dnešní trend držení koní 24/7 (tedy trvale) venku se mi moc nepozdává. Jde o to, že v „konzervativním“ typu ustájení a chovu koní musel mít majitel alespoň základní znalosti o chovu koní a jejich ošetřování nebo si koně ustájil v tzv. nájemní stáji, kde o ně bylo odborně postaráno (na náklady majitele).
Dnes si kdejaký poučený laik myslí, že může mít jen tak koně
na kdejakém palouku za barákem celoročně, nejlépe bosého a ušetří nejen na ustájení, ale i na krmení atd.
Takové pastevní „ustájení“ bývá ovšem i velkým rizikem pro takto držené koně. Jednak jsou v podstatě ponecháni svému osudu, může dojít k jejich napadení cizími zvířaty, druhými koňmi, lidmi atd. Při zběžné kontrole majitele může snadno dojít k přehlédnutí změn v chování nebo příjmu potravy, vody atd. Koně se musí i při takovém typu ustájení přikrmovat a to navíc velmi vydatně (zvláště v zimě potřebují dodat energii ve formě kvalitní výživy), je třeba jim i v zimě zajistit přístup k napajedlu nebo nezamrzlé vodě atd. atd.
Takže hlavně nepočítej centimetry poníka a metry louky, ale počítej s více jedinci a vůbec si to celé dobře rozmysli, jestli si vůbec potřebuješ tak nutně poníky pořizovat.
Tady se můžeš poptat, jedná se koňácký chat:
http://www.ifau­na.cz/kone/ne­modforum/r/
Doplňuji:
Dávám k přečtení poměrně aktuální vyhlášky, předpisy a zákony, které se týkají držení koní. Autorka je MVDr. a aktivně se zabývá „koňskou“ problematikou. Podotýkám, že od letošního ledna došlo ještě ke zpřísnění¨
a v novém zákoníku je několik odstavců, které se zvířat také týkají.
 http://www.ifau­na.cz/kone/clan­ky/r/detail/6743/kun-v-pohode-dil-38-zivot-podle-zakona/

anonym

Doufám také, že je ti známo, že pro držení koně potřebuješ vyřídit některé předpisy.
Zjistět si, v jaké oblasti(dle platného územního plánu) je váš pozemek a zda je toto využití pozemku vyjmenováno alespoň v přípustném využití území. Pokud ano, není problém, zajděte si na Agenturu pro zemědělství a venkov, zaregistrujte hospodářství, zakreslete do mapy a je po problému.
Ke stavbě přístřešku pro koně musí vyjádřit souhlas všichni sousedé.

anonym

Formulaci doplnění moc nerozumím, ale během odpovídání jsem se dozvěděla, že nejlepší minimální počet koní jsou čtyři. Jeden je týrání a porušování zákonu, dva prý budou vzájemní závisláci.
 http://www.ifau­na.cz/kone/ne­modforum/r/de­tail/1678344/a­grese-ze-samoty