vas999

Kolik litrů je jeden decimetr krychlový?

Možná vás tahle otázka poněkud překvapí, každý rozumný člověk přece ví, že je to tentýž objem. Já jsem ale kdesi četl, že litr není přesně roven decimetru krychlovému. Rozdíl je ovšem velice malý, takřka zanedbatelný, proto se většinou tvrdí, že oba takové objemy jsou stejně objemné. Jaký převod je ale mezi takovými jednotkami?

Nejlepší odpověď
annas

Podívejte se do převodníku jednotek.

https://www.jed­notky.cz/objem/li­tr/

"Fyzikální veličina objem má značku V.

Základní jednotkou objemu je krychlový metr (m³). Krychlový metr je objem krychle o hraně 1 metru.

Z dílčích a násobných jednotek objemu jsou užívány milimetr krychlový (mm³, 1 mm³=0,000 0­00 001 m³), centimetr krychlový (cm³, 1 cm³=0,000 0­01 m³), decimetr krychlový (dm³, 1 dm³=0,001 m³), platí 1 m³=1000 dm³=1 000 000 mm³

Vedlejší užívanou jednotkou je litr (l), v praxi se užívá pro měření objemů kapalin a sypkých látek, platí 1 l =1 dm³.

Z litru jsou odvozeny jednotky mililitr (ml, 1 ml=0,001 l=­0,000 001 m³), centilitr (cl, 1 cl=0,01 l=0,000 01 m³), decilitr (dl, 1 dl=0,1 l=0,000 1 m³), hektolitr (hl, 1 hl=100 l=0,1 m³). Platí 1 l=10 dl=100 cl=1000 ml a 1 cm³=1 ml.

Objem měříme pomocí odměrných nádob: odměrných válců, odměrek, pipet a byret."

https://prevo­dyonline.eu/cz/ob­jem.html#

Další odpovědi
Drap

Zřejmě jsi četl špatně, nebo četl nějaká pofiderní zdroj. Očividně jsi nezvládl ani učivo ZŠ