kout

Kolik lidí zahynulo při stavbě Öresundského mostu?

Nejlepší odpověď
BEAES

Na mnoha stránkách se o něm píše, ale kolik lidí tam zahynulo se nezmiňují.
Položením posledního mostního dílu dlouhého 140 metrů a těžkého 6500 tun byla v ranních hodinách 14. srpna 1999 dokončena hrubá stavba unikátního Öresundského mostu, klenoucího se nad mořskou úžinou mezi dánskou metropolí Kodaní a třetím největším švédským městem Malmö.

Öresundský most klenoucího se nad mořskou úžinou Kodaní a městem Malmö

Öresundský most je prvním a dosud jediným mostem spojujícím Švédsko s evropskou pevninou, Přejezd je dlouhý 16 kilometrů a cestu přes moře zkracuje na pouhých 10 minut.

Složitou dopravní stavbu tvoří 430 m dlouhý uměle vytvořený poloostrov, tunel o délce 3,5 km vedoucí pod vodou a 7,8 km dlouhý most skládající se ze dvou pater – vrchního se čtyřproudovou dálnicí pro automobilovou a spodního s kolejemi pro vlakovou dopravu.

Myšlenka propojení Dánka a Švédska je stará více než 130 let, ve třicátých letech doznala jasných obrysů, ale teprve v roce 1991 byla podepsána dohoda o realizaci. Přes most projede denně 10 000 automobilů a 280 vlaků, které pojmou až 20 000 cestujících.

Další odpovědi
venkovan

O stavbě tohoto mostu je natočen hezký dokument který byl a asi zas bude vysilán ny Discovery či Viasat (Megastavby či podobný seriál). Mám pocit, že smrtelných úrazech tam mluvili, ale nevím zda v souvislosti, že žádný nebyl a nebo s ohledem na rozsah stavby to bylo jen několi lidí. S ohledem na fakt, že to stavěly severské země, kde bezpečnost práce je na vysoké úrovni, nepředpokládám nějaké hrozivé číslo.
Ona i stavba mostu přes „Zlatou zátoku“ začátkem minulého století se obešla bez většího počtu počtu zemřelých. Tedy na tehdejší dobu a vybavení to mil prý zázrak.