Avatar uživatele
Zlatý

Kolik lidí je veřejnost?

Kolik lidí je veřejnost? Např. pokud učiním veřejný příslib, před kolika lidmi tak musím učinit? Stačí třeba pokud něco slíbím před kolegy v práci (dva kolegové), můžou splnění slibu vymáhat soudně nebo je to jen o důvěře?
Nebo pokud se veřejně pohoršuji?
Vím, že se nedávno říkalo, že např. obecné ohrožení se považuje takové spáchání tr. činu, pokud je ohroženo sedm a více lidí. Je nějaká tabulka i na tu veřejnost?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Podle trestního práva jsou veřejností tři lidé současně přítomní na místě.

Veřejný příslib musí být veřejně vyhlášen, tj. veřejnost musí mít možnost seznámit se s jeho obsahem; příslib musí být určen blíže neurčitým subjektům, které však mohou být omezeny např. místně či profesně. Forma vyhlášení není zákonem stanovena. Není zároveň podstatné, kolik osob se s příslibem reálně seznámilo, musí ale být veřejnosti umožněno seznámit se s obsahem příslibu.
Zdroj: http://www.epravo.cz/…

Pokud se veřejně pohoršuješ, je to tvůj problém :-)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Veřejnost je tzv.. sociální skupina v širším slova smyslu. Je to jakékoliv množství lidí, mezi nimiž jsou vztahy, že se musí posuzovat společně. Např. žijí v jednom městě, okrese, kraji, zemi atd.

Z toho pohledu se rozlišuje - komunita, veřejnost, dav.

Ve svých poznámkách ze sociologie jsem našla, číslo kolem 150 osob, záleží na tom, zda jsou osloveni adresně nebo neadresně. Šlo o v veřejnosti z hlediska tematického členění společnosti - kulturní.
--
Že se opravdu liší pohledy na veřejnosti, potvrzuje sociologický slovník
"Veřejností se rozumí „…větší část společnosti zainteresovaná na výsledcích ekonomických a společenských aktivit s obecnějším dopadem, na řešení určitého společenského problému, respektive na společenském dění jako takovém“
(Velký sociologický slovník, Academia, Praha 1996, s. 1382)
...
Přehlédla jsem kategorii, omlouvám se. Proto doplňuji. Je samozřejmě rozdíl mezi veřejností z pohledu práva a sociologie.

V oblasti veřejjného ohrožení se za veřejnost považují více jako 2 osoby.


„Veřejné pohoršení“ ve smyslu § 47 odst. 1 písm. c) zákona ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích, nastává v případě současného naplnění tří znaků:
musí být spácháno veřejně,
jednání musí subjektivně pohoršovat zpravidla více než dvě osoby, které budou tomuto jednání obvykle přítomny současně, a musí být v rozporu s tím obsahem mravnosti, na němž se společnost shoduje.
Správní orgán neporovnává toto jednání s mravností stanovenou podle vlastních kritérií, nýbrž je poměřuje s obecnou společenskou shodou o obsahu mravnosti."

http://www.ptejteseknihovny.cz /…

(Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 19. 2. 2004, čj. 2 As 69/2003-50)."


Avatar uživatele
Zlatý

Myslím si, že veřejnost jsou všichni lidé, občané bez jakéhokoliv rozdílu (pohlaví, národnosti, náboženství, vzdělání, apod.). :-))


Avatar uživatele
Zlatý

Pojem "verejnosť" nie je presne určená počtom ľudí. Viacmenej vo vašom prípade ide o vyjadrenia na verejne prístupnom mieste. Pokiaľ ide o kolegov v práci, je váš sľub prenesený verejne medzi kolegami, aj keď kolegovia v práci nie sú "verejnosť".
Akýkoľvek prejav na verejnom mieste, tj. nie v privátnom, pozor krčma sa považuje za verejný priestor,(ale "klub gentlemanov" kam je vstup len pre členov klubu, môže byť považovaný za privátny, no v prípade, že to s pitím preženiete a dáte to výrazne najavo, budíte "verejné pohoršenie") bez ohľadu či vás počúva len jeden alebo 100 000 poslucháčov je prejav pred verejnosťou..


Avatar uživatele
Zlatý

Všichni, mimo hospitalizovaných a vězněných.
=============
Tak mne napadlo: pokud plivneš na politika, je to věřejný činitel a tak asi stačí jen jeden člověk.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

barbakan, pozor aj policajt je verejný činiteľ! Nepľuť na policajta, stačí politik :)

Avatar uživatele
Zlatý

JájsemRaibek

barbakane, takže třeba na nemocničním pokoji si to můžu rozdat se sestřičkou a ti dva co tam leží, div jim nevypadne cévka a nezblázní se EKG, tak to nepohoršuju? :D

Avatar uživatele
Zlatý

barbakan

... mysleli by si, že je to součást léčby. :-)

Avatar uživatele
Zlatý

JájsemRaibek

marci jasný, ale jde mi o počet.
Např. budu v lese, což je na veřejném místě a budu tam s dívkou - no na houbách asi ne. Uvidí nás jeden houbař a co? Nebo to musí být někde, kde je víc lidí, aby to bylo veřejné pohoršování?

Avatar uživatele
Stříbrný

klumprt

Veřejné pohoršování není právní termín, tudíž to může být cokoli, co si myslíme, že to je. Čili puritánský houbař to může vnímat úplně jinak než vy dva hippíci :-)

Avatar uživatele
Zlatý

led

Ak sa ten hubár bude pohoršovať, ako verejnosť má pravdu, máte sa lepšie schovať. Čo keď sa to od neho dozvie vaša manželka? To hneď bude "privátne pohoršenie".

Avatar uživatele
Zlatý

marci1

Je jedno, jestli je to 1 člověk nebo xxx lidí. I 1 člověk je veřejnost. :-))

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.