Kyta

Kolik ldí,nehledě na sčítání lidí,se hlásí k Moravské národnosti,,narazil jsem,,prý

že není,,na uřadu,práce..byl nucen napsat českou,,,diskri­minace.ne menšin,,ale historicých pramenů,,moravané tu byli dřív než češi,,kdo zná historii,ví,,,

Nejlepší odpověď
annas

Zájem o moravskou národnost měl i Lukáš Zmizík.

Jeho otázka – viz odkaz
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vy-co-jste-moravaci-hlasite-se-k-moravske-narodnosti-k-cemu-je-tento-udaj-dobry

Odpovídala jsem takto:
Moji rodiče i prarodiče pocházeli z Moravy, já na Moravě žiji, ale k národnosti moravské jsem se nepřihlásila a zřejmě ani nepřihlásím. Nemám důvod. Sice se mně název Česko nelíbí, ale to nezměním. Jsme Česko (Česká republika), kam patří území Čech, Moravy a Slezska.

Jakou národnost by zvolil člověk, který žije v Čechách ale jeho rodiče jsou oba z Moravy.?

Myslím si, že mnoho lidí si plete zemskou příslušnost a národnost. Objevuje se jakési sebepojetí moravanství. Byla sice Velkomoravská říše, ale existovali na našem území i Keltové.....

Užíváme stejný český spisovný jazyk v oblasti Čech, Moravy i Slezska. Samozřejmě v mluvené podobě do něj pronikají prvky obecného jazyka či nářečí.

Jsem tedy národnosti české, i když žiji na Moravě.

Další odpovědi
Drap

Národnost si člověk volí. Nemají právo tě nutit hlásit se k jiné

badisko

Ano vime o sve historii dost a nejen o sve ja to rikam porad ze nejsem Cech ..ale Moravak..tak treba tady vyber ze vcerejsi odpovedi…
badisko
lol uz 100MB ze 16 GB tak to gratuluji snad se ti nesekne PC nebo net…a ne nahraji .....hraji zadne jen hitmana …http://cs.wi­kipedia.org… taky nejsem Cech ale Moravak..:D…jinak zde mas o hre vice http://www.dcu­niverse.4fan.cz/ …a zde mas odkaz na DC Univerze forum. :D…hele a kdyz se uz divas na tu historii vis ze puvodne lide… tedy evropane pochazeji z Afriky ?…ja se jen ptam jak to udelame ted ?..Budem se kvuli tomu hlasit ke kazdemu kousku zeme kde bydleli nasi predkove ?.. Jen aby v tom bylo jasno.. ze by jsi uz vypracoval navrh na novej formular na pracak.. aby si tam ti byrokrati nemuseli zatezovat hlavinky kdo je kdo…a odkud pochazi …ze by tedy byla jednotne Afrika …u vsech evropanu..:D

anonym

Národnost je příslušnost osoby k určitému národu, přičemž národ se chápe jako společenství, na jehož utváření mají největší vliv společné dějiny, společná kultura a společné území a jehož členové mají také povědomí sounáležitosti s tímto společenstvím.

Někdy se národnost určuje podle státu nebo oblasti, kde se člověk narodil nebo prožil dětství, podle původu předků, zejména matky, nebo podle kultury, kterou si člověk osvojil a se kterou se ztotožňuje. Národnost člověka se může změnit v průběhu života, zejména když žije v jiném národnostním prostředí, než ve kterém vyrůstal.

Obecně je možno říct, že význam pojmu národnost je složité definovat. Měnil se v průběhu dějin a je různý i zeměpisně.

Podle definice použité při sčítání lidu 2011 se národností rozumí příslušnost k národu, národnostní nebo etnické menšině. Dále podle této definice není pro určení národnosti v České republice rozhodující mateřská řeč ani řeč, kterou člověk používá nebo lépe ovládá, ale jeho vlastní rozhodnutí. Je možné se hlásit k jedné i více národnostem nebo také k žádné.[1]

Moravská národnost spadá do stejné kategorie jako národnost česká. Nemám problém s tiskopisy, které moravskou národnost vynechaly a nepřipadám si o to méně Moravankou.
Více mne u sčítání překvapilo, když se občané rómské menšiny hlásili k české nebo moravské národnosti. Zvláštní je, že jiné menšiny takovou proměnou neprocházejí a svoji identitu si snaží zachovat i v rozporu s občasnými snahami jim upřít právo na svébytnost.