trtrtr1985

Kolik korun zaplatím za jedno nabití vybité baterie elektrické koloběžky o kapacitě 7,8 Ah z domácí elektrické zásuvky?

Odpovědi
Dochy

Když dáš i napětí tak to půjde zhruba vypočítat…
7,8 * napětí ve voltech, dostaneš Wh
Kvůli ztrátám v nabíječce vynásob 1.3–1.5
Podívej se kolik tě stojí elektřina (obvykle cca 5–7kč za 1000 Wh

Alesh

Chybí další údaje, zkus si to přepočítat podle příkladu ve zdroji. Viz citaci:

"Zkusme demonstrovat nákladovost elektrokola na příkladu:

Máme elektrokolo s baterií 36 V / 10,5 Ah a motorem o výkonu 250 W. Na jedno nabití naše kolo ujede 40 km, což je průměrná hodnota při použití střední připomoci ve středně těžkém terénu. Po 600 nabití baterie tak máte ujeto 24 000 km. Kapacita baterie odpovídá 36 V x 10,5 Ah. To je 378 Wh, z čehož vyplývá na jedno vybití 302 Wh, neboť 20 % kapacity zůstává v baterii a nemůže být použito.

Energie potřebná k nabití je 472 Wh, v rámci které je již započítáno 25 % energetické ztráty při nabíjení. Pak tedy platí, že 600 nabití x 472 Wh je 283,2 kWh. Těchto 283,2 kWh představuje částku 1289 Kč v případě, že průměrná cena energie činí 4,55 Kč/kWh."

Zdroj: https://www.me­sec.cz/clanky/e­lektrokolo-a-elektrokolobezka-jak-hluboko-sahnout-do-kapsy-a-jak-daleko-vas-doveze/

Pepa25

Zkusím odpovědět jednodušeji než Alesh: nabíjecí kapacita (7,8 Ah) nestačí. Je potřeba znát napětí baterie – může to být třeba 36 V (ale nemusí).

  1. 7,8Ah x 36 V = 280,8 Wh = 0,28 kWh potřebné energie
  2. 0,28 kWh x cena např. 4,5 Kč/kWh = 1,26 Kč.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.