zjentek

Kolik klasických balónků je možné nafouknout plynem z jednoho klasického jednorázového zapalovače?

Nejlepší odpověď
Kepler

Odhadovat si moc netroufám, ale myslím si, že by to bylo podstatně míň, než 30. A k čemu by ti takový balónek plněný propan-butanem byl? Padl by na zem jako cihla. Ale zkus naplnit je trochou PB a dofoukat pusou. Z uctivé vzdálenosti zkus zapálit – uvidíš tu řachu!

Další odpovědi
anonym

Odhadem 30 balonků v rámci jednorázového použití.

cochee

To je klasická otázka z pohodlnosti a jenom proto, že vím, že jsi starý cap, tak tě neseřvu kvůli otázky za domácí úkol 🙂 tak já ti napovím akorát prvotní údaje, zbytek si doodhaduj sám. Odhad znamená výpočet z vymyšlené hodnoty, protože například nevíš reálnou hustotu konkrétního LPG v konkrétním zapalovači, protože jeho procentuální složení není nijak normováno. Taky neudáváš teploty a tlaky pro výpočet. Taky nevíš/neudáváš ani přibližně, jaký je objem plynu a jeho tlak v tom, čemu ty říkáš „klasický balonek“. No a v neposlední řadě nevíš, jaká je manuální šikovnost plniče = kolik propanbutanu uteče při plnění volně do luftu, namísto aby byl zachycen v balonku. Tak tedy, kubický metr zkapalněného propan-butanu má hmotnost cca 540 kg – platí pro LPG do automobilů ve variantě „zimní směs“. Kubický metr této směsi ve zplyněném stavu je za standardních podmínek cca 2,1 kg hmotný. Z jednoho litru kapaliny vznikne cca 260 l plynu.

Dochy

Kepler: Bod máš za tu kritiku 30 balonku. Ale za ten návod bych Tě (jakožto majitel dvou rošťáků) nejradši smáznul. Oni by to určitě hned šli vyzkoušet (naštěstí zatím neumí číst)

zjentek

Cochee dík za „nadsnahu“, ale stačilo mně přečíst si poslední větu. V zapalovači je přibližně 2 cl plynu, takže všechno je jasný, dík.

Pouhou představivostí v sekundě vyhodnotím, že do balónku fouknu tak litr plynu, abych ho nepřefouk a byl pěkně kulaťoučkej. Takže těď už je VŠEM JASNÝ, že z jednoho zapalovače Cricket nafouknu cirka PĚT pouťových balónků! (;(;(;

Není to moc? Furt mně to přijde moc…

cochee

Litr plynu? To je pokud dobře počítám koule o průměru něco přes 12 cm, to není moc nafouklý balonek 😛