ReHu

Kolik Kč mínus musí být ve státní kase, aby byl stát na kolenou? Čechy už na kolenou jsou? Nebo jsme už v pytli?

http://www.no­vinky.cz/ekono­mika/216737-irsko-je-financne-na-kolenou-chce-zachranu-od-eu.html

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Bohužel nemohu odpovídat sprostě, ale v pytli nejsme, jsme úplně jinde.

Další odpovědi
atriplex

Na to nelze jednoduše odpovědět. Každý stát vydává tzv. dluhopisy, kdy si půjčuje peníze, jako každý jiný. V okamžiku, kdy mu ostatní přestanou půjčovat, vyhlásí bankrot. Je to prostě o důvěře investorů, že dostane půjčené peníze i s úroky zpět. Občas se v médiích hovoří o tzv. „ratingu“ jednotlivých států. Čím nižší hodnocení, tím hůř si stát stojí a tím hůř získává půjčky.