TEREZA.B

Kolik kb má jeden pixel?

Doplňuji:
Doplňuji. Bude tedy mít např. obrázek v jpg 800×600 stejnou velikost kb jako druhý se stejným rozlišením?

Nejlepší odpověď
Dochy

Záleží na režimu zobrazení a použitém kódování. Samotný pixel může zabírat od pouze 1b (monochromaticky), po obvyklých 24b (17,xx milionu odsínů – 8bit na jeden barvový kanál) a najdou se i další, ještě náročnější režimy.

Pak záleží na kódování. GIF, či PNG umí dobře bezztrátově komprimovat na počítači generované obrázky s grafy, texty apod (velké souvislé plochy, malý počet jedinečných barev). JPEG umí dobře, ale ztrátově, komprimovat fotky a podobné materiály s různými pozvolnými přechody mezi barvami, komprese je nastavitelná podle požadované kvality.
Doplňuji:
Po doplnění otázky doplním i odpověď: Jak píše www, záleží na obsahu obrázků. Podle členitosti obrázku se mění velikost souboru – členitý obrázek lze hůře komprimovat (každý detail v obrázku navíc znamená nutnost záznamu dalších informací do souboru). Navíc záleží ještě na nastavené kvalitě. JPEG je ztrátová komprese a nastavení kvality komprimačnímu algoritmu říká, jak moc se obraz po kompresi může lišit od originálu. Pokud zvolíte vysokou kompresi a nízkou kvalitu jsou pak v obrazu viditelné komprimační artefakty (duchové u hran, kostičkování). Pokud zvolíte vysokou kvalitu, může být výsledný soubor klidně 10× větší

Další odpovědi
mosoj

Pixel má pouze fyzikální velikost ( v mm). Datovou velikost v KB má až informace která je na pixelu uložená !!!!!
Doplňuji:
Tak jak píše www. Datová velikost obrázku je daná tím co na obrázku je a samozřejmě snímačem. Největší datovou velikost mají členité plochy na př. tráva, nejmenší jednobarevné a málo členité. Datová velikost se potom také zvětšuje pokud se dělají úpravy v editoru ( odšumění, dostření atd.).

www

Ostatní bylo již řečeno, tedy k doplnění:
Ne, byť budou oba 800×600, záleží na jejich obsahu, příkladně bílá plocha bude mít méně kb, než pestrý obrázek s mnoha detaily.
Praxe

Jsemtady

jeden pixel.. ma velikost 8/16/24/32 bitů (1/2/3/4bajty)
takže maximální velikost souboru je …
800×600×4 bajtů=1920000/1­024=1843kB (1,8MB) to je max bez komprimace

JPG – je formát původně pro web, podporuje ztrátovou komprimaci.
To znamená, že když máš třebas na obrázku černou plochu, tak to nepíše každej pixel zvlášť „černá, černá, černá..“ ale třeba to zaznamená jako „1000×černej pixel“, pak třebas můžou být podobné barvy pro oko nerozeznatelné, tak řekne že je to všechno černé, atp. a podle toho kolik %nastavíš komprimaci, tak moc to původní obrázek oseká a zmenší tak jeho velikost na podstatně menší.

Jinak grafické editory jako je photoshop, gimp atp. při kreslení používají třeba 30×30pixelů na zobrazení jednoho reálného finálního pixelu, aby to bylo hezčí a zaoblenější, takže i v tom se to může lišit. Ale po uložení do jpg je to pak už normální.

Dochy

mosoj: Nesouhlas. Pixel je „nejmenší bezrozměrná jednotka rastrové grafiky“ (wiki). Schopnost zobrazovacích zařízení (monitory, tiskárny,…) je až druhotná. Pokud dostanete obrázek v gifu, budete schopen přesně zjistit, kolik pixlů obsahuje. Nebudete schopen zjistit, jaké jsou fyzické rozměry obrázku – tato informace je pro rastrovou grafiku až druhotná a mám hodně silný pocit, že v GIFu a ani v některých dalších rastrových formátech nemůže být obsažena.
Fyzikální velikost pixlu je vlastnost zobrazovacího zařízení, nikoli vlastnost pixlu. Přestože originální dotaz není zcela korektní, připadá mi korektnější, než vaše odpověď.

mosoj

Jestli chcete mluvit korektně, tak si do toho zapojte ještě rozlišení v PPI nebo DPI. Pak vám ty vaše rozměry budou dávat smysl, ale nic to neříká o datové velikosti obrázku, načež pixelu !!!

Dochy

pixel je zkrátka jeden (nejmenší adresovatelný) bod rastrového obrazu. V závislosti na použité barevné hloubce je pro jeho záznam nutných 1–24 bitů (obvykle) + informace o barvách a barevné hloubce, která je jedna pro celý obraz. Nestrkejte tam rozlišení v PPI nebo DPI, pro rastrovou grafiku jako takovou nemají význam (při editaci v rastrových editorech se ani nijak neprojeví), přenáší se pouze v některých grafických formátech a při amatérském tisku jsou zpravidla ignorovány. Je hezké, že třeba tiskárna má 2400*1200DPI, ale pokud běžný obrázek (fotka z webu) vytisknete přímo v tomto rozlišení (což vám většina programů a ovladačů přímo ani nedovolí), bude mít blbý poměr stran a na papíře uvidíte barevnou skvrnu o velikosti 2*3cm (navíc se zmršenýma barvama, protože v tomto režimu je třeba inkoustovka schopna stříknout na papír pouze žádnou, malou, nebo velkou kapku barvy). Když si budete chtít nechat udělat „fotky“ z digitálu, v laborce nebudou koukat, jaké je v souboru uložené DPI, ale zeptají se vás, zda z toho co jim dáte chcete mít 916,1015 nebo 13*19cm.
PPI a DPI mají význam pro tiskárny, scanery, LCD monitory. Minimální význam pro rastrové obrázky.

mosoj

Pokročilý

TEREZA.B
800 × 600 není rozlišení !!!! byť se to používá ale je to špatně. Je to pouze velikost obrázku v pixelech. Rozlišení dostaneš až v okamžiku zobrazení tohoto obrázku nebo jeho tisku ( prostě v okamžiku kdy obrázek dostane dané fyzické rozměry v cm , nejlépe v palcích).
Podle toho jak velký obrázek zobrazíš z udaného rozměru v pixelech takové dostaneš rozlišení. Rozlišení je počet pixelů na palec a udává se v PPI nebo DPI.
800 pixelů šířky dá na 4 palce šířky obrázku rozlišení 200 DPI ale na 8 palců již jenom 100 DPI !!! 1 palec je 2,54 cm.