dust8

Kolik je třeba minimálně volného místa na 128 GB SSD disku, aby nezačalo docházet k jeho zpomalení, nestabilitě atd.?

Nevím jestli tento neduh je ještě přítomen u SSD disků, ale co si pamatuji, tak tím trpěly pevné HDD disky?
Pokud tím SSD netrpí, tak jak to bylo u HDD?

Nejlepší odpověď
Kepler

Podle vlastní zkušenosti začaly potíže při 90% naplnění HDD. Když jsem zbavil nepotřebných objemných souborů, hned se to zlepšilo.

Další odpovědi
dubraro

Záleží na filesystému a na velikosti disku. U disků relativně malých vzhledem k běžné velikosti ukládaných souborů začínaly problémy již před dosažením 90% kapacity. U velkých disků s malými soubory není pozorovatelné zpomalení i při dosažení 98%.
SSD tím trpí stejně jako HDD, je to způsobeno fragmentací souborů a z toho plynoucí nutností načítat jeden soubor z více částí, rozptýlených po disku.

aliendrone

Sakra duste8, ty se dnes nějak překonáváš, už 2. normální oázka! (!!!) ;) :)

  1. SSD nepotřebují defragmentovat (k čemu také?) a především si automatickou defragmentaci VYPNI (jestli je zapnutá).

SSD má OMEZENÝ počet zápisů, každým přepsáním degraduje, tak proto, kdybys chtěl vědět proč.

  1. Udržuj si na SSD pokud možno alespoň 25% či více volného místa (pokud ho máš zaplněn více jak z 90%, tak dispoziční data přepisují neustále tentýž prostor, dojde rychleji k jeho CELKOVÉ degradaci) Všechny datové položky (filmy, obrázky, hudbu, zálohy atd.) PŘESUŇ na HDD. Venkoncem máš 2TB HDD, ten je na to ideální.

SSD máš jako systémový, to je správně a tak si ho také udržuj, měj na něm jen Widle + programy.
Jsou i tací, kdo deaktivují hibernaci (PC pouze vypínají), protože každá hibernace znamená přesun obsahu paměti na disk a dnes jsou to již gigabyty dat. Důvod je stejný jako u nepoužívání defragmentace, která je pro SSD nejen zbytečná, ale přímo škodlivá. (Pozor, u HDD [plotnového mech. disku] defrag prováděj, tam to smysl MÁ a značný!!)

  1. Windows NUTNĚ potřebují pro svůj běh volný diskový prostor (bez ohledu je-li disk typu HDD nebo SSD) jednak adresář „Koš“, především ale swap soubor (odkládací prostor). Pokud je jednotka zaplněna na 90 či více procent, běh systému se prostě nevyhnutelně zpomalí. Čím menší volný prostor na systémovém disku, tím více roste počet nutných zápisů/čtení z disku, což zejména u HDD jsou jatka, ale i na SSD to má negativní vliv.

Jo a čekni, jestli máš zapnutý TRIMM, to uděláš tak, že spustíš konzoli (POZOR, musíš ji spustit jako SPRÁVCE, nestačí normálně uživatelsky!) a napiš:

fsutil behavior query disabledeletenotify (a odentruj ;))

Pokud ti to vrátí hodnotu „0“, je to v pořádku, pokud NE, nastavíš to příkazem

fsutil behavior set disabledeletenotify 0

Víc už mne v tohle vedru nenapadá, tož jdi na to bejku! :)