Miroslavst

Kolik je obecně uznáváno poddruhů žiraf, odlišují se především barvou, vzorem a místem původu?

nevíte?

Odpovědi
atriplex

Obecně je uznáváno 9 poddruhů žiraf, odlišují se především barvou, vzorem a místem původu.

Žirafa síťovaná (G.c. reticulata) – velké polygonální jaterní fleky ohraničené sítí světlých bílých čar. Skvrny někdy vypadají temně rudě a pokrývají i nohy. Výskyt: severovýchodní Keňa, Etiopie, Somálsko.
Žirafa angolská (G.c. angolensis) – velké fleky a vroubky kolem hran rozprostírající se po celé noze. Výskyt: Angola, Zambie.
Žirafa kordofanská (G.c. antiquorum) – menší, méně pravidelné fleky které pokrývají vnitřní část nohy. Výskyt: západní a jihozápadní Súdán.
Žirafa masajská (G.c. tippelskirchi) – zubaté hrany, fleky tvaru vinného listu, barva temně čokoládova s nažloutlým pozadím. Výskyt: střední a jižní Keňa, Tanzanie.
Žirafa núbijská (G.c. camelopardalis) – velké, čtyřstěnné fleky kaštanové barvy na našedlém pozadí, žádné fleky na vnitřní straně nohou nebo pod hleznem. Výskyt: východní Súdán, severovýchodní Kongo.
Žirafa Rothschildova (G.c. rothschildi) – tmavě hnědé kaňkovité nebo obdélníkové skvrny s chabě definovanými krémovými linkami. Hlezno může být skvrnité. Výskyt: Uganda, severní až centrální Keňa. (Někdy nesprávně nazývaná Rotschildova)
Žirafa kapská (G.c. giraffa) – zaoblené a kaňkovité skvrny, některé hvězdicovitého tvaru na světlém pozadí. Výskyt: Jižní Afrika, Namibie, Botswana, Zimbabwe, Mozambik.
Žirafa zambijská (G.c. thornicrofti) – hvězdicovité nebo listnaté skvrny rozpínající se až k spodní části nohou. Výskyt: východní Zambie.
Žirafa západoafrická (G.c. peralta) – mnoho vybledlých, nažloutlých červených skvrn. Výskyt: Čad.