Avatar uživatele
anonym

Kolik je na světě pyramid?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, gagaga, marci1 před 3380 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Podrobnosti o pyramidách si můžete přečíst v podrobných článcích.

Nikdo však neví, kolik je pyramid na světě. Některé počty jsou uvedeny v anglickém zdroji.

Autor článku Maxim Yakovenko (snad je to správné jméno) se je snažil spočítat , zabýval se tím 10 let. Vysvětluje, proč není opravdu snadné pyramidy spočítat.

Také záleží na tom, o které formy pyramidy jde – liší se egyptské např. od těch, které jsou v Mexiku, USA či Číně. Dále , zda jde o pyramidu nebo „o pyramidu kopec“.

Světové proslulé jsou v Egyptě, dále jde o Latinskou Ameriku, i když vypadají jinak než egyptské. Např, 18 slavných mayských archeiologických lokality v Yucatanu – každá z nich má pyramidy v počtu 3 až 20. JTo znamená, že průměrný počet pyramid Yucatanu je 230–250. Chcete-li přesně vědět, není to možné, protože počet všech pyramid Mexika je těžko zjistitelný.

V Egyptě je asi 120 pyramid., ikdyžWiki uvádí 118, ale v r. 2012 byly objeveny další dva pyramidové útvary v horním Egyptě.

pokračování v článku Kolik pyramid je na světě – How Many Pyramids are in the World?

Na pravé straně stránky jsou odkazy na další země -např. Evropu Asii atd.

http://world-pyramids.com/en/wor­ld-pyramids/s/how-many-pyramids.html#­.VALLbaOWnKc

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://wor­ld-pyramids.com/en/wor­ld-pyramids/s/how-many-pyramids.html&prev=/­search%3Fq%3Dnum­ber%2Bof%2Bpy­ramids%2Bin%2Bthe­%2Bworld%26cli­ent%3Dfirefox-a%26hs%3D1QL%­26rls%3Dorg.mo­zilla:cs:offi­cial%26channel%3Drcs

Závěr článku:
Žijeme ve světě pyramid, které jsou v různých formách a velikostech a nacházejí se po celém světě. Nevíme, kolik pyramid stále čeká, až je někdo objeví.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
setapouch

Vcetne pyramid dreva (na palivo)? A neobjevenych? Presny vyraz pro to zni hafo.
Doplňuji:
Pyramidy jsou zname po celem svete (snad s vyjimkou Slovenska, kde se sice uci, ale zatim jim to moc nejde – http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Slo­vensk%C3%BD_roz­hlas), nedaji se dost dobre spocitat.

Upravil/a: setapouch

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Vážně je mám jít teď v 10 hodin večer spočítat?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Hodně a myslím, že se ani nedají spočítat. Mapa míst, kde všude se nacházejí ve zdroji. 🙂
Doplňuji:
Bohužel mapu nelze zobrazit, tak tedy zdroj o pyramidách ( dole je odkaz na pyramidovou googlemapu ).
http://liborcer­mak.blog.idnes­.cz/c/104570/Svet-plny-pyramid.html

Zdroj: https://www.go­ogle.cz/maps/ms?i­e=UTF8&hl=cs&msa­=0&msid=1000720492833984­31792.0004747e428­2103940796&t=h&z=2&dg=fe­ature

Upravil/a: marci1

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Odpoveď nie je jednoznačná. Neurčujete či máte na mysli pyramídu – stavebný sloh, alebo pyramídu ako rozhlasový program, či pyramídu ako štruktúru – graf čohosi, či všeobecne.
Pyramíd ako stavebný sloh so základňou širšou ako vrchol (jestvuje aj opačná pyramída napr.budova Rozhlasu v Bratislave) – je veľké množstvo, väčšie než fyzicky poznáme, mnohé pyramídy a ich komlexy ešte nepoznáme, nedávno v Mexiku objavili v pralese ďalšie pyramídové mesto.
PS
kolega setapouch sa mýli, na Slovensku nájdete aj klasické pyramídy, nielen obrátenú pyramídu bratislavského rozhlasu, ktorej konštrukciu montovali ostraváci v prestávkach medzi fotbalom na oceľových nosníkoch, možno preto ju postavili obrátene, no chybičky sa stávajú a Braislava má o turistickú raritu viac..

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
MK44

To se bude dost těžko počítat. Záleží, co všechno budeme za pyramidu považovat. Máte-li na mysli faraónské pyramidy v Egyptě, pak těch je asi 40. Stavěli si je faraóni Staré a Střední říše, od Džóséra po Chendžera a leckdo si nějakou střihnul i později. Ovšem své pyramidy měly i královské manželky, významní hodnostáři a jejich manželky a vůbec boháči, kteří si je mohli dovolit. Takových je „moc“ a jsou menší. Z některých zbyly trosky nebo byly rozebrány, o některých jsou jen záznamy. Mimo vlastní Egypt se pyramidy stavěly i v královstvích na jih od něho, v Núbii v dnešním Súdánu.

Po egyptském vzoru si pyramidy stavěli i někteří Římané o dva tisíce let později – například dochovaná Cestiova pyramida v Římě z roku 12 před n.l.

Budeme za pyramidy považovat mezopotamské zikkuraty? A indiánské pyramidy v dnešním Mexiku a Guatemale? Též některé stavby z oblasti hinduistické nebo buddhistické kultury lze označit za pyramidy. Čínští panovníci z doby Čchin a Chan si stavěli hrobky podobné pyramidám. A vůbec jinde po světě. Asi proto, že když chci mermomocí postavit něco gigantického, tak to ve tvaru pyramidy ještě tak nejlíp drží … 🙂

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
setapouch

marci1: v odkazu je chybka – spravne ma byt http://www.go­ogle.cz/maps/ms?i­e=UTF8&hl=cs&msa­=0&msid=1000720492833984­31792.0004747e428­2103940796&t=h&z=2&dg=fe­ature

Odkaz ve zdroji zacina http://https/­/www.google.cz… Je to rozbity :)

před 3380 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
marci1

Chybička se vloudila, díky za odkaz. 🙂

před 3380 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
setapouch

A googlu tam chybi Australie.

před 3380 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
setapouch

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Slo­vensk%C3%BD_roz­hlas

před 3380 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek