Avatar uživatele
anonym

Kolik je na nebi hvězd?

Říkává se, že na nebi jsou "miliony hvězd". Ale kolik jich opravdu vidíme?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4474 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
LuciJe

Ze Země lze vidět 70 tisíc trilionů hvězd. Pouhým okem vidíme z naší planety přibližně 6 000 hvězd.

Zdroj: www.21stoleti.cz/view.php?cisl oclanku=2004031913

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Olaf

Za ideálních podmínek by člověk mohl pouhým okem vidět tak maximálně 2 000 hvězd na jedné polokouli. Ve skutečnosti to bude ještě méně, protože pozorování ztěžuje tzv. světelné znečištění (osvětlení ulic apod.), ale také závisí "seeingu", jak moc je atmosféra v danou chvíli průhledná a jiné věci. Všechny viditelné hvězdy patří do naší Galaxie, ta jich ale obsahuje řádově 100 miliard. Čím větší optiku použijete (myšleno jako průměr zrcadla nebo čočky dalekohledu), tím více slabších hvězd spatříte.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
alenka901

Hvězdy (kromě Slunce) na noční obloze vidíme jako zářivé body s různou jasností či zabarvením. Jasnost hvězd rozlišujeme jako její hvězdnou velikost či magnitudu a pouhým okem vidíme hvězdy do 5 či 6 hvězdné velikosti. Těchto hvězd je pouhým okem vidět asi 10 000 a jsou do vzdálenosti asi 800 světelných let. I přesto, že se hovoří o velikosti, jde pouze o její jasnost, neboť skutečné rozměry hvězd můžeme pozorovat jen zřídka a to pomocí dalekohledů (např. Betelgeuze).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dandi

vězdy (kromě Slunce) na noční obloze vidíme jako zářivé body s různou jasností či zabarvením. Jasnost hvězd rozlišujeme jako její hvězdnou velikost či magnitudu a pouhým okem vidíme hvězdy do 5 či 6 hvězdné velikosti. Těchto hvězd je pouhým okem vidět asi 10 000 a jsou do vzdálenosti asi 800 světelných let. I přesto, že se hovoří o velikosti, jde pouze o její jasnost, neboť skutečné rozměry hvězd můžeme pozorovat jen zřídka a to pomocí dalekohledů (např. Betelgeuze).
Barva hvězdy vypovídá o její teplotě, ale často je její odstín způsoben nějakým optickým klamem (atmosféra Země, lidské oko, barevná vada čočky). Stejně tak i poblikávání hvězd může být způsobeno jen chvěním vzduchu, ale také se může jednat o proměnné hvězdy či zákrytové dvojhvězdy jejichž jasnost se s časem mění.
Zdá se, že se hvězdy na obloze vůbec nepohybují, proto také dostaly český název stálice. Ovšem není to pravda a vzhledem k jiným pomalým dějům, které ve vesmíru probíhají, se hvězdy pohybují poměrně rychle. Nejrychleji se mezi ostatními po nebeské sféře pohybuje Barnardova šipka, která za rok urazí 10.3 úhlové minuty. Není však viditelná okem bez dalekohledu.
Hvězdy na nebeské sféře můžeme spojovat v souhvězdí, přestože nemají nic společného, jen to, že jsou blízko u sebe.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/H vězda

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pepee32

každým rokem je objevených hvězd více. Takže přesný počet snad ani není

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Attack-design

občas není vidět žádná, a miliony jich opravdu jsou - kdo ví, co tam vše je, to neví NIKDO

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Věda