Avatar uživatele
Registrovaný

Kolik je na nebi hvězd?

Říkává se, že na nebi jsou "miliony hvězd". Ale kolik jich opravdu vidíme?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Ze Země lze vidět 70 tisíc trilionů hvězd. Pouhým okem vidíme z naší planety přibližně 6 000 hvězd.

Zdroj: www.21stoleti.cz/view.php?cisl oclanku=2004031913

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Za ideálních podmínek by člověk mohl pouhým okem vidět tak maximálně 2 000 hvězd na jedné polokouli. Ve skutečnosti to bude ještě méně, protože pozorování ztěžuje tzv. světelné znečištění (osvětlení ulic apod.), ale také závisí "seeingu", jak moc je atmosféra v danou chvíli průhledná a jiné věci. Všechny viditelné hvězdy patří do naší Galaxie, ta jich ale obsahuje řádově 100 miliard. Čím větší optiku použijete (myšleno jako průměr zrcadla nebo čočky dalekohledu), tím více slabších hvězd spatříte.


Avatar uživatele
Pokročilý

Hvězdy (kromě Slunce) na noční obloze vidíme jako zářivé body s různou jasností či zabarvením. Jasnost hvězd rozlišujeme jako její hvězdnou velikost či magnitudu a pouhým okem vidíme hvězdy do 5 či 6 hvězdné velikosti. Těchto hvězd je pouhým okem vidět asi 10 000 a jsou do vzdálenosti asi 800 světelných let. I přesto, že se hovoří o velikosti, jde pouze o její jasnost, neboť skutečné rozměry hvězd můžeme pozorovat jen zřídka a to pomocí dalekohledů (např. Betelgeuze).


Avatar uživatele
Pokročilý

vězdy (kromě Slunce) na noční obloze vidíme jako zářivé body s různou jasností či zabarvením. Jasnost hvězd rozlišujeme jako její hvězdnou velikost či magnitudu a pouhým okem vidíme hvězdy do 5 či 6 hvězdné velikosti. Těchto hvězd je pouhým okem vidět asi 10 000 a jsou do vzdálenosti asi 800 světelných let. I přesto, že se hovoří o velikosti, jde pouze o její jasnost, neboť skutečné rozměry hvězd můžeme pozorovat jen zřídka a to pomocí dalekohledů (např. Betelgeuze).
Barva hvězdy vypovídá o její teplotě, ale často je její odstín způsoben nějakým optickým klamem (atmosféra Země, lidské oko, barevná vada čočky). Stejně tak i poblikávání hvězd může být způsobeno jen chvěním vzduchu, ale také se může jednat o proměnné hvězdy či zákrytové dvojhvězdy jejichž jasnost se s časem mění.
Zdá se, že se hvězdy na obloze vůbec nepohybují, proto také dostaly český název stálice. Ovšem není to pravda a vzhledem k jiným pomalým dějům, které ve vesmíru probíhají, se hvězdy pohybují poměrně rychle. Nejrychleji se mezi ostatními po nebeské sféře pohybuje Barnardova šipka, která za rok urazí 10.3 úhlové minuty. Není však viditelná okem bez dalekohledu.
Hvězdy na nebeské sféře můžeme spojovat v souhvězdí, přestože nemají nic společného, jen to, že jsou blízko u sebe.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/H vězda


Avatar uživatele
Registrovaný

každým rokem je objevených hvězd více. Takže přesný počet snad ani není


Avatar uživatele
Pokročilý

občas není vidět žádná, a miliony jich opravdu jsou - kdo ví, co tam vše je, to neví NIKDO

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4477
Zlatý Kepler 2252
Zlatý Drap 1851
Zlatý quentos 1650
Zlatý mosoj 1546
Zlatý marci1 1005
Zlatý led 999
Zlatý Edison 753
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.