Avatar uživatele
Kepler

Kolik je je nutné mít fyzikálních údajů k identifikaci nějaké události?

Doplněno:
Opravdu nikdo? Je to překvapivě jednoduché a univerzální (nápověda v diskuzi).

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone, Annemone před 2017 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Pokud máš na mysli např. fakt identifikace přitomnosti Higgsova bosonu, tak je to TAK rozsáhlá odpověď, že si v současném stavu netroufám odpovědět. S kámošem co přišel na pokec jsme hledali pravdu (prý se ukrývá až na dně lahve)! Ale žádnou jsme nenašli – a to ani v jediné láhvi! Mrcha! ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
EKSOT123

To se velmi různí, někdy je třeba obrovské množství údajů, jako na předpověď počasí, nebo výpočet nukleární explose v mariánském, zato běžný odstřel stěny v kamenolomu se počítá podstatně snadněji. Poměrně málo vstupních údajů je třeba k předpovědi, že vláda či EU vymyslí nějaký nesmysl, jako s těmi emisemi aut – stačí údaje o vlivu lobby, jednoduchý výpočet byl i v následujícím případě:

Přijde učitel do třídy a říká:

„Tak děti, tato místnost má 100 m2 a slunce sem svítí pod úhlem 20 stupňů.
Otázka zní: kolik je mi let?“ Udivené děti otevřou pusu dokořán a neví.
Přihlásí se Pepíček a říká: „48 let.“
„Ano, správně Pepíčku a řekneš nám, jak jsi na to přišel?“
„No jednoduše, já mám bratrance, kterému je 24 let a náš táta říká, že je napůl debil.“

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Záleží k jaké události. Například jestli voda v hrnci dosáhla 70°C, na to stačí měření z jednoho teploměru…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Záleží o jakou konkrétní událost se jedná, s jakou přesností ji chceš změřit a co myslíš její identifikací. Například fyzikální přechody z jedné fáze do druhé u čisté látky stačí pozorovat okem. Tání kovů, vypařování vody za daného tlaku a var nebo tání, je zřejmé z tabulek. Pokud silák utáhne auto v zubech a víš, kolik síly musí vynaložit podle hmotnosti auta, tak poznáš, kdy se mu to podařilo a jakou sílu musel vynaložit. Například u zkapalňování plynů můžeš měnit tlak a objem , míchadlo a podobně jak chceš, ale když jsi nad kritickou teplotou, nepodaří se ti plyn zkapalnit. Stejně na překonání gravitace, zapálení látky potřebuješ se dostat přes určitou kvantitativní hranici. Platí zákon kvantitativní změny v kvalitativní.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Edison

Ono s tou pravdou to bude podobné, jako s tím higgsovo bosonem.

před 2017 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Tak dobrá, zjednodušme si to na makrosvět. Ty elementární částice jsou neposedné mršky a platí pro ně Heisenbergův princip neurčitosti. Napovím: když jsme měli průšvih (událost), byli jsme v nespravný…

před 2017 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… to možná ty, já byl sice buď na správným místě v blbou dobu, nebo na špatným místě v nevhodný čas … jen si vem 11.září, kdyby to druhý letadlo letělo pomalejc, nemělo už do čeho narazit, a nic by se nestalo, nebo Titanic, tam vůbec nebyl problém, do čeho a kdy narazil, ale KDE, bejt to u přístavu, nebo kousek blíž k záchranářským lodím, žádná katastrofa by nebyla … takže stačí jeden údaj …

před 2017 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Měl jsi to dát do odpovědí, byl bys nominován! Jsi nejblíže. Ty fyzikální údaje jsou 4: tři souřadnice pro umístění v prostoru, čtvrtá- určení času.

před 2016 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
EKSOT123

Aha. No aspoň jsme se od Aliendrona dozvěděli, co se vše dá hledat na dně lahve, …
S tou tvou jednoduchostí mě to připomíná hádanky typu: ‚jak hluboko do lesa může běžet zajíc‘. Hádanky mě nejdou, možná, kdybys tu nápovědu zjednodušil a dal tam jen tu poslední větu

před 2015 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
EKSOT123

Aha, na rozdíl od Edisona jsem to blbě četl, já myslel že na dně lahví hledali ty bosony

před 2015 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek