cimba42

kolik je 1/4 ze čtvrtiny

Nejlepší odpověď
quentos

„z(e)“ znamená v matematice vlastně „krát“. Násobíte tedy jednu čvrtinu jednou čtvrtinou. Zlomky se násobí tak, že vynásobíte jejich čitatele mezi sebou – dostanete čitatel výsledku – a pak jmenovatele mezi sebou, dostanete jmenovatel výsledku.
Doplňuji:
zajímavé je, že hodnocena je odpověď, v níž výsledek „spadl z nebe“. Tazatelka je z toho určitě moudrá…

Další odpovědi
anonym

tak když tomu nerozumíš, stačí si představit jakoby dort, když si dort rozřízneš na půl, pak ještě jednou, abys měla čtyři stejné díly, tak to jsou 4/4, když si ty kousky dortu dáš každý z nich na jiný talíř, tak na každém tom talíři je 1/4 a když tu jednu čtvrtinu, tzn. jeden kus toho dortu na tom talíři rozřízneš ještě na čtyři kusy, tak jsou to 4/4.Když to samé uděláš i na ostatních zbylých třech talířích, tak máš dohromady 16 kousků dortu, každý kousek se jmenuje 1/16.Všechny kusy dortu jsou zase 16/16, což je jedna celá-jeden celý dort.Doufám, že jsem se do toho taky nezamotala. Líp to neumím polopaticky vysvětlit
Doplňuji:
no, náhodou, to se budete divit, o vánocích přišla sousedka, že má velký problém, peče a má v receptu napsáno, že dvě třetiny ušlehá hned a jednu až pak, a ona vůbec nevěděla, co jako má dělat, kolik vlastně má dát stranou na teď kolik na pak, no co, stane se…

mosoj

Tolik chytrých odpovědí!! a hlavně objasňujících !

  1. Chcešli vědět 1/4 z 1/4 tak musíš tu 1/4 vydělit 4.
  2. Dělení zlomkem je násobení jeho převrácenou hodnotou.
  3. 4 = 4/1 jeho převrácená hodnota je 1/4
  4. Takže vydělit 1/4 4mi znamená vynásobit 1/4 × 1/4 = 1/16

Dochy

jpau: Zas bych tak ostře nekritizoval. Už jsem oárkrát zažil, že pokud byl člověk postaven před problém, který řešil i denně, měl najednou vokno jak hrom a vůbec netušil která bije.