Aquamen

Kolik jako zaměstnanec v době karantény mám nárok na plat?

Někdo říká že 60% někdo zase že 100% protože to není naše vina ale státu… Jak to teda je z právního hlediska?

Nejlepší odpověď
elkon

A jak jsi přišel na to, že to je vina státu, Zdá se, že jsi moc chytrosti nepobral. Stačí sledovat zpravodajství, je to světová pandemie.

Další odpovědi
Edison

To jde o to, z jakýho titulu nejsi v práci. Jestli jsi v karanténě z rozhodnutí lékaře, pak 60%, bo je to obdoba pracovní neschopnosti. Jestliže individuálně z rozhodnutí zaměstnavatele, pak je to překážka v práci na straně zaměstnavatele za 100%. Stát nikomu do práce chodit nezakázal. Některé podniky ovšem z rozhodnutí státu museli zavřít. Pak je ta situace ještě kapku jiná, zde nastupuje institut vyšší moci. A tam už moc nevím. Jen vím, že to hradí nějakou částí zaměstnavatel. A to je okamžik, kdy to chtěj zaměstnavatelé po státu, bo právě tehdy je to v podstatě z rozhodnutí státu. Jen stát nemá k zaměstnanci žádnou vazbu.

Mc Merkurion

… sleduj média, záleží na zaměstnavateli, ale že to nejni tvoje chyba nejni důležitý, zatím platí minimálně 60% …
… první odkaz a vše přehledně: https://d39-a.sdn.cz/d_39/c_im­g_E_N/3vPba.jpeg?fl=cro­,0,0,1240,1753%7Cres,120­0,,1%7Cwebp,75

JájsemRaibek

Jak píše Edison, pokud je to z důvodu nařízené karantény tak 60% denního vyměřovacího základu pro nemocenskou. Pokud z důvodu přerušení práce z pozice zaměstnavatele, tak jako zaměstnanci ti nálží 100% platu. Stát vyplatí zaměstnavateli 80%.